„Zmapovali jsme pomníky 1. světové války na území města a začínáme postupně připravovat jejich opravy tak, abychom si za dva roky mohli důstojně připomenout výročí ukončení válečného konfliktu,“ říká primátor města Petr Beitl.
Památníky první světové války v našem regionu se v mnoha případech staly obětí protiněmeckých nálad po druhé světové válce, navzdory tomu, že některé připomínaly i padlé českého původu. „Domnívám se, že důležité je se s historií vyrovnat a památníkům, které se dochovaly, vytvořit důstojné prostředí. Je dobré se z historie poučit a obzvlášť v dnešní rozporuplné době si připomenout ty, kteří obětovali to nejdražší – svůj život,“ říká primátor a dodává, že jména válečných obětí a někdejších jabloneckých občanů budou obnovena na pamětních deskách i na místech již zaniklých pomníků. „Hodnoty, jako je úcta k člověku, vlastenectví a pokora by neměly vymizet ani ze současné společnosti,“ připomíná Petr Beitl.
„Jablonec srostl z více obcí, každá obec měla svůj pomník svým padlým synům, proto v současném Jablonci nalezneme celkem 6 existujících pomníků,“ vysvětluje Lukáš Pleticha, náměstek primátora a milovník historie. Monumentální žulový památník v Tyršových sadech je vůbec největším v Jablonci a podle některých zdrojů patří k největším i v celé republice.
Památník v Tyršových sadech
V první světové válce zahynulo či zmizelo téměř 900 jabloneckých mužů, Jablonec měl v té době cca 30 tisíc obyvatel. Válka poznamenala téměř každou rodinu a Jablonečtí dlouho hledali důstojné místo pro památník připomínající válečné oběti. Jedním z míst byl i park, který měl vzniknout na místě bývalého hřbitova na Horním náměstí. K slavnostnímu odhalení pomníku nakonec došlo 18. října 1936 v Městském parku na rohu dnešních ulic Sadová a U Balvanu. A byla to velká událost, nikdo netušil, že ani ne za tři roky vypukne konflikt ještě krvavější. Čtyři desky se jmény 724 padlých a zemřelých a 139 nezvěstných obětí první války původně zdobily žulovou zeď směrem do parku, byly zničeny po druhé světové válce, kdy se odstraňovalo vše německé. Stejně tak v poválečné době došlo k odtesání německého nápisu „Vlast děkuje svým mrtvým synům“. Dlouhá léta byl památník bez povšimnutí a bez údržby, až v posledních letech se zde konají vzpomínková setkání u příležitosti vzniku samostatného Československého státu 28. října 1918.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV