Ze záchranné stanice pro divoká zvířata v Jaroměři, kterou provozuje akční ochranářská skupina JARO, před několika týdny vypustili u východočeské přehrady Rozkoš, orla mořského. Jeho celý fotopříběh, tedy kdy a proč se dostal do záchranné stanice, jak o něho pečovali a připravovali na vypuštění, až po okamžik jeho návratu do přírody, si můžete prohlédnout ZDE:.
Protože díky spolupráci Národní sítě záchranných stanic provozované Českým svazem ochránců přírody s Ústavem biologie a chorob volně žijících zvířat VFU Brno a rakouskou organizací Technisches Büro für Biologie v Deutsch-Wagramu byla orlovi na záda připevněna vysílačka, můžeme nyní sledovat jeho osud po vypuštění. A ten je zatím mimořádně zajímavý.
„Ačkoliv byl orel Matěj nalezen na Broumovsku, všichni odborníci napříč Českou republikou se shodli, že vhodnější lokalitou pro jeho vypuštění bude přehrada Rozkoš. V tomto období je zde totiž dostatek jeho nejmilejší potravy – uhynulých ryb“, vysvětluje Alice Janečková, vedoucí týmu který o orlí mládě v jaroměřské záchranné stanici pečoval. „Navzdory faktu, že se jedná o našeho největšího dravce, se kterým se můžeme v naší přírodě setkat a zdánlivě by hravě dokázal ulovit i dospělou srnu, upřednostňuje podobnou potravu jako třeba supi.“, doplňuje ornitolog a profesionální ochránce přírody David Číp. Tento fakt z něj spolu s spolu s dalšími požírači mršin – dravci luňáky činí druh ve velké míře ohrožený nezákonným kladením otrávených návnad s prudce toxickým jedem karbofuranem (více na www.karbofuran.cz). Právě to je jedním z důvodů, proč orel dostal vysílačku jako součást výzkumu, kolik dravců působících v přírodě jako „zdravotní policie“ uhyne na následky nelegálních otrav. Zjištěné výsledky jsou prozatím vskutku alarmující. Z 21 loni vysílačkami označených dravců (CZ, A, SK) jich bylo za první rok otráveno 6 (3x Slovensko, 1x Rakousko, 1x, Česko, 1x Itálie)!

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV