Jeseník: Projekt zvýšil akceschopnost záchranářů na obou stranách hranice

30.11.2019 19:23

Česko – polský projekt „Společné řízení specifických rizik v regionu Jeseník – Nysa“, který zvyšuje přeshraniční připravenost záchranných složek a orgánů krizového řízení pro řešení mimořádných událostí a krizových situací, se chýlí ke svému konci. Hlavním partnerem projektu byl HZS Olomouckého kraje, dále město Jeseník, gmina Głuchołazy a gmina Nysa.

Jeseník: Projekt zvýšil akceschopnost záchranářů na obou stranách hranice
Foto: wikipedia
Popisek: Pohled na Jeseník.

Hlavním cílem byla společná multikriteriální analýza specifických rizik v dotčeném regionu a jejich přeshraniční dopad, tvorba společné plánovací dokumentace, vytvoření informačního systému pro sdílení informací mezi orgány krizového řízení v zájmové oblasti a dovybavení speciální technikou. Projekt, v jehož rámci došlo ke zvýšení úrovně bezpečnosti občanů a návštěvníků regionu Jeseník - Glucholazy – Nysa, zahrnoval také společnou odbornou přípravu a součinnostní taktické cvičení v příhraniční oblasti České republiky a Polska. Cílem bylo prověřit navržené společné plány a zapojení jednotek požární ochrany s pořízenou speciální technikou.

Pro výměnu informací o rizicích a mimořádných událostech vznikl společný informační portál v českém a polském jazyce s daty z národních systémů, která obsahují například předpověď počasí, výšku vodních toků a výstrahy. Jeho součástí jsou interaktivní společné plány a kontakty. Díky projektu získaly jednotky požární ochrany speciální vybavení, HZS Olomouckého kraje pořídil záchranářský žebřík se záporným úhlem vyložení, který je uložen v Jeseníku a bude k dispozici místním hasičům.

Město Jeseník pořídilo pro místní jednotku dobrovolných hasičů dopravní automobil pro přepravu hasičů a evakuovaných osob, sadu hydraulického vyprošťovacího zařízení, zdravotnický materiál a vyprošťovací vaky. Město Nysa zakoupilo těžký hasící automobil s technologií vysokotlaké pěny (CAFS), který bude na základě smlouvy zapůjčen jednotce PSP v Nyse. Zároveň město Nysa obdrželo speciální vybavení pro zřizované jednotky dobrovolných hasičů v Niwnicy a Rusocine.

Příprava přeshraničního projektu s celkovým rozpočtem 1 164 640 EUR, který byl financován z dotačního programu Interreg V-A Česká republika – Polsko, začala v roce 2016. Výše dotace představuje 90 % (85% EU + 5% SR) uznatelných nákladů, pro město Jeseník byla vyčleněna částka 82 200 EUR. Projekt končí 31. prosince 2019.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Republikové finále Dětské porty bude opět hostit Kroměříž

22:08 Republikové finále Dětské porty bude opět hostit Kroměříž

Posedmé se do Kroměříže sjedou finalisté největší přehlídky dětské interpretační a autorské tvorby f…