Jeseník: Veřejnost rozhodla o bývalé knihovně

02.06.2020 16:29

Téměř 300 lidí se zúčastnilo hlasování v participativním projektu „Náš dům“ o využití bývalé knihovny v Jeseníku. Nosnou myšlenkou bylo nabídnout tento objekt veřejnosti a zároveň ji zapojit do rozhodování o budoucnosti této budovy.

Jeseník: Veřejnost rozhodla o bývalé knihovně
Foto: wikipedia
Popisek: Pohled na Jeseník.

Občané mohli vybírat ze sedmi návrhů a hlasovat až pro tři z nich, tím vítězným se stal projekt „Proměny“, na druhém místě skončilo komunitní centrum „Nic netrvá věčně“ a třetí místo obsadila „Klubovna pro děti s handicapem a jejich rodiče“.

„Zástupci vítězných projektů získali přístup do „Našeho domu“ a v následujících měsících začnou vytvářet své programy. Prostory mají k dispozici zdarma, budou platit pouze energie,“ uvedla Petra Fusová, ředitelka Městských kulturních zařízení Jeseník. Smyslem vítězného projektu „Proměny“ je vytvořit z bývalé knihovny zařízení pro aktivní využívání volného času dětí a mládeže studujících v Jeseníku. Místnosti poslouží například jako studovna či neformální společenské místo pro relax, zábavu, studim a podobné aktivity. Zároveň se zde budou setkávat a školit členové a dobrovolníci organizace EduArt – umění vzdělávat. Počítá se také se vznikem jídelní zóny, kde se mohou mladí lidé občerstvit z vlastních zdrojů a zároveň posedět.

Anketa

Existuje v České republice rasová či národnostní diskriminace?

11%
89%
hlasovalo: 6928 lidí

Cílem projektu „Nic netrvá věčně“ je proměnit bývalou knihovnu v komunitní centrum zaměřené na umění. Mohly by se zde pořádat třeba menší koncerty, filmové festivaly, divadelní představení, autorská čtení, přednášky nebo promítání. Další prostory by sloužily pro výstavy nebo malou galerii. Současně se otevírá možnost pro otevřené výtvarné a tvořivé ateliéry, zkušebnu pro hudební a divadelní soubory či veřejnou dílnu pro různé workshopy.

Aktivity třetího projektu „Klubovna pro děti s handicapem a jejich rodiče“ jsou již obsaženy v samotném názvu. V kroužku, který by probíhal za přítomnosti asistentů, by děti rozvíjely své dovednosti, mohly se učit novým věcem, nebo třeba relaxovat. Budovu knihovny by Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, z.s., Klub Jeseník, využila také na jednorázové akce nebo individuální terapie.

„Věřím, že tyto iniciativy povedou k většímu propojení obyvatel, pomohou poskytnout prostory pro setkávání těm, kteří to potřebují a zase posunou Jeseník o kus dál," řekla Zdeňka Blišťanová, starostka Jeseníku. Nejširší veřejnosti se nové poslání knihovny představí u příležitosti Dne otevřených dveří. Organizátoři akce předběžně počítají s datem 27. září.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…