Jičín: O vysokoškolské studium je velký zájem. Do nových cyklů nastoupilo téměř sto studentů

06.10.2020 15:03

V pátek 2. října proběhl zápis studentů do jičínského střediska České zemědělské univerzity v Praze. Do prvního ročníku míří 99 studentů, z toho 45 do bakalářského a 54 do magisterského cyklu.

Jičín: O vysokoškolské studium je velký zájem. Do nových cyklů nastoupilo téměř sto studentů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jičín
reklama

Zápis se tentokrát musel obejít bez slavnostního zahájení v Porotním sále Valdštejnského zámku, ovšem i tak měl zápis netradiční charakter. Studenti totiž zakusili nové moderní učebny ve Valdštejnském zámku, které jsou výsledkem proběhlé rekonstrukce.

Studentky a studenty uvítal vedoucí Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Ing. Miroslav Kazda a Ing. Hana Svatoňová z Okresní agrární komory. Zápis byl z důvodu epidemiologických opatření rozdělen na 4 turnusy. Ostatně i výuka bude kvůli současným nesnázím probíhat distančně, a tak nové učebny teprve čeká ostrá zátěžová zkouška.

Avšak ani koronavirus nezměnil nic na tom, že vysokoškolské studium v Jičíně pokračuje ve své tradici. Letos se zájemci mohli hlásit do 20. srpna 2020, a to jak do bakalářského cyklu, tak magisterského. Studium probíhá pod hlavičkou České zemědělské univerzity v Praze, pod Provozně ekonomickou fakultou. Na organizaci studia se podílí město Jičín a Okresní agrární komora Jičín. Není zcela obvyklé, že město velikosti Jičína nabízí i terciální úroveň vzdělávání. Navíc kombinovaná forma je vyloženě vhodná pro studenty, kteří chtějí spojit studium s prací nebo třeba s rodičovskou dovolenou. Díky tomu, že klíčové konzultace probíhají přímo v Jičíně, studenti nemusí plánovat cesty do velkých měst.

Uchazeči to velmi oceňují. Tradice trvá již 15 let a zájem o studium v Jičíně neopadá, naopak mírně roste. Možnost vysokoškolského studia v Jičíně začala v roce 2005, tehdy šlo s nadsázkou o experiment. Studenti nastoupili do bakalářského cyklu. V roce 2008 byl otevřen první magisterský ročník. Původně zde studium nabízely dvě univerzity, a sice Česká zemědělská univerzita v Praze a Technická univerzita v Liberci. Druhá jmenovaná však konzultační středisko v Jičíně později ukončila. 

Promoce probíhají na začátku léta a jak garant studia, tak zástupci města se vždy zajímají o názory absolventů. Nejvíce oceňují, že studium je vzhledem k jejich bydlišti či místu práce dostupné a že má velkou podporu České zemědělské univerzity a města Jičína. Část studentů ovšem dříve kritizovala stísněné podmínky v učebnách. S novými prostory na zámku je tento nedostatek minulostí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Adventní přípravy ve Vimperku jsou v plném proudu

7:37 Adventní přípravy ve Vimperku jsou v plném proudu

I přes značné obtíže související s vládou nařízeným nouzovým stavem chystá město Vimperk hodnotný ad…