Jihlava: Projekt na horáckou arénu má zelenou

22.01.2020 14:47

Po dvou měsících příprav podepsali vítězové architektonické soutěže na návrh Horácké multifunkční arény smlouvu se statutárním městem Jihlavou.

Jihlava: Projekt na horáckou arénu má zelenou
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Podrobnou projektovou dokumentaci Horácké multifunkční arény (HMA) pro město vypracuje ateliér Chybík+Krištof pod vedením prof. Josefa Chybíka za necelých 65 milionů korun.

„Mám radost z toho, že Jihlava podepsala smlouvu právě s tímto architektonickým ateliérem. Jsou vycházejícími hvězdami moderní architektury a město našlo odvahu se s nimi na projektu spojit. To, jakým způsobem se ke kvalitě zpracování postavíme, totiž bude ovlivňovat celé centrum města. Projekt je opravdu velkolepý, městotvorný, a daří se v něm plnit účel celé věci – oživit město i to samotné místo, aby nebylo využíváno jenom hokejisty, ale i ostatními uživateli a třeba i kolemjdoucími. Věřím, že tam bude živo nejenom při hokejových zápasech, ale od rána do večera,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Cena obsahuje všechny stupně projektové dokumentace od studie, dokumentace pro územní rozhodnutí, stavební povolení i realizaci stavby, po studii a projekt interiérů, výkon autorského dozoru po dobu výstavby či související inženýrskou činnost. Součástí je také projekt demolice stávajícího stadionu.

Jihlava

Vizualizace stavby arény

„Už v soutěžním návrhu počítala vítězná kancelář s etapizací výstavby. Reálné bude nejprve postavit halu a objekt na nároží ulic Tolstého a Jiráskova. Zda se povede upravit i zimáček a objekt u bývalého kina Sokol, je otázkou závislou především na vývoji stavebního trhu, pohybu cen stavebních prací a materiálů. V tomto jsem však spíše pesimistou. Naopak optimistický jsem ohledně umístění běžeckého oválu na střeše, rádi bychom ho zachovali. Ve městě je potřeba efektivně využít všech ploch a ani tato veliká by neměla zůstat nevyužita,“ uvedl manažer pro výstavbu HMA a jihlavský radní David Beke.

Finální studie by však měla doznat dílčích změn. Ty ve většině vzešly z podrobného nastudování soutěžního návrhu a následných diskuzí mezi architekty a budoucími uživateli. Tento dialog nemohl z důvodu zachování anonymity soutěže proběhnout během soutěže, je však důležitou součástí přípravy výstavby.

„Ze strany architektů byl cítit opravdový zájem stavbu pod jejich taktovkou postavit a byli ochotni také znatelně ustoupit z původní nabídkové ceny. Nyní se musí do poloviny dubna dopracovat architektonická studie a stále počítáme s termínem pro zahájení demolice stávající arény na konec roku 2021,“ dokončil David Beke.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

22:28 Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

Experti na školství vyrazili za inspirací do holandských škol. Třicet osm zástupců škol z celého Čes…