Jilemnice: Náměstí opět stráží Krakonoš. Je dřevěný a pochází z dílny Josefa Dufka

05.07.2018 12:56

Na podloubí radnice na Masarykově náměstí v Jilemnici byla instalována dřevěná socha Krakonoše. Jejím autorem je jilemnický umělec Josef Dufek. Z jeho dílny pochází také několikametrová sněhová podoba vládce Krkonoš, která každým rokem vyroste uprostřed náměstí.

Jilemnice: Náměstí opět stráží Krakonoš. Je dřevěný a pochází z dílny Josefa Dufka
Foto: mestojilemnice.cz
Popisek: Jilemnice

Dřevěný Krakonoš je zhotoven z dubového dřeva. I s holí je vysoký skoro tři metry a váží bezmála dvě tuny. Na podloubí jilemnické radnice musel být instalován pomocí nákladního auta s hydraulickou rukou. Josef Dufek strávil prací na dřevěné soše celý měsíc. „Strom, ze kterého je socha zhotovena, pochází z Broumova, Jezdil jsem tam každý týden na dva až tři dny. Pomáhal mi ještě kamarád Vladimír Tauchman. Na soše jsme pracovali v červnu v těch největších vedrech, takže to bylo velmi náročné,“ říká Josef Dufek, pro kterého je Krakonoš zatím největší dřevěnou sochou, kterou vyřezal.

Na levém rameni sedí vládci Krkonoš sojka práskačka, nechybí mu ani dýmka a za kloboukem štětina se dvěma pery. Krakonoš je kromě toho, že je z odolného dubového dřeva, natřený lazurou. Podle slov autora Josefa Dufka by tedy vydržel bez poškození povětrnostními vlivy i na otevřeném prostranství. Umístěn je ale na podloubí jilemnické radnice, kde bude vítat místní i turisty. Aby se předešlo poničení sochy vandaly, bude Krakonoš na podloubí monitorován.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeň: Město představí novou podobu veřejného prostranství ve Skvrňanech

13:58 Plzeň: Město představí novou podobu veřejného prostranství ve Skvrňanech

Návrh nové podoby veřejného prostranství v ulici Karla Steinera zpracovali architekti Útvaru koncepc…