Krnov: Místo trávníku bude motýlí louka

05.10.2019 8:36

V Karáskově ulici vznikne motýlí louka. A to na ploše mezi komunikací a garážemi, kde dříve byl trávník a nedávno skládka materiálu firmy, která realizovala v okolních ulicích výměnu plynovodu.

Krnov: Místo trávníku bude motýlí louka
Foto: Krnov.cz
Popisek: Krnov

„Po ukončení záboru veřejného prostranství bývá pravidlem, že nájemce plochu uvede do původního stavu. V tomto případě jsme se rozhodli situaci využít a přeměnit klasický trávník na motýlí louku. Inspirací nám byl projekt, který v letošním roce podal do participativního rozpočtu spolek Slezské odrůdy, ale nezískal potřebný počet hlasů veřejnosti, aby mohl být realizován,“ uvedl Dušan Martiník z odboru životního prostředí.

Na ploše již byly provedeny terénní úpravy a následovat bude výsev speciální travnaté směsi, která je složená z osiva pro výživu motýlů a jiného hmyzu. Práce završí instalace informační tabule. Přeměna trávníku na motýlí louku bude stát do 40 tisíc korun.

Proč by louky měly mít své místo v městské zástavbě, vysvětlil Lukáš Matela ze spolku Slezské odrůdy: „Stále častěji se hovoří o úbytku ptactva a hmyzu z naší kulturní krajiny. Druhová pestrost výskytu hmyzu, z nichž nejviditelnější jsou motýli, je vázána na potravní nabídku – zpravidla porosty s výskytem květů.“ Nově vzniklá louka by měla kolemjdoucí inspirovat, aby se nad těmito vazbami zamysleli. „V kontrastu s nízce střiženými a na život chudými trávníky v zahradách může být příkladem dobré praxe. Vybrané místo je poměrně frekventované a viditelné. Chodí zde na procházky děti ze školek a školních družin, lidé z domova pro seniory, pejskaři a v létě návštěvníci koupaliště. Informační tabule jim vysvětlí biologický vztah mezi ubývajícím hmyzem, a ruku v ruce s tím i ptactvem, a potravními příležitostmi hmyzu v podobě květnatých luk,“ dodal Lukáš Matela.

A jaké rostliny motýly přilákají? „Taková ta klasika, co známe z luk – kopretiny, třezalka, dobromysl, silenky, jitrocel, řebříček a další. Ideálně by to měla být nízkoúdržbová louka, s maximálně dvěma sečemi ročně, s trvalkami nebo dvouletkami. To samozřejmě znamená, že louka ještě první rok nebude v takové podobě, pestrosti a kráse. Je třeba trpělivosti. V intravilánu lze případně vylepšit i příměsí nějakých nepůvodních letniček, aby už v prvním roce vypadala louka barevněji, pestřeji,“ uzavřel Lukáš Matela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Most: O třídě Budovatelů bude rozhodnuto v architektonické soutěži

17:17 Most: O třídě Budovatelů bude rozhodnuto v architektonické soutěži

Zapojte se do příprav! Třída Budovatelů, hlavní dopravní tepna města, se připravuje na proměnu své p…