Liberec: Do kina Varšava můžete zatím přijít na kávičku

16.02.2015 11:31

První část kina Varšava se v pátek 13. února otevřela veřejnosti. Úpravami a rekonstrukcí foyeru zde spolek Zachraňme kino Varšava vybudoval kavárnu Kino Káva. Ta bude hosty obsluhovat sedm dní v týdnu od časného rána do večerních hodin. Část výtěžku kavárny by měla přispět na další etapy rekonstrukce.

Liberec: Do kina Varšava můžete zatím přijít na kávičku
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Na slavnostním zahájení nechyběli zástupci vedení statutárního města Liberec a ani Libereckého kraje v čele s hejtmanem Martinem Půtou. Přítomné, kteří zcela naplnili sál nové kavárny, čekal i kulturní program. V bývalém sále kina předvedl herec Divadla F. X. Šaldy Václav Helšus své monodrama Obsluhoval jsem anglického krále a diváci si vychutnali také hudební a divadelní vystoupení skupiny Fekete Seretlek.

„Po několikaletém úsilí se podařilo v první etapě zahojit rány, které dům nejvíce bolí – tedy předělat kanalizační systém, vyměnit topnou soustavu, vodu, elektroinstalace a zajistit, aby mohla budova přirozeně dýchat, jak bylo původně projektanty zamýšleno. V dalších etapách jsou na řadě klub Barrandoff a především velký sál,“ uvedl člen spolku Zachraňme kino Varšava, architekt Jiří Žid.

Spolek Zachraňme Kino Varšava hodlá z bývalého biografu vybudovat s pomocí evropských dotací multikulturní centrum, v němž by se vedle filmových představení odehrávalo i divadlo nebo tanec. Rekonstrukce je naplánována na několik etap. Nyní přijde na řadu suterén, kde vzniknou cvičebny a zkušebna. Klub Barandoff by se měl otevřít začátkem května.

Takzvaná malá rekonstrukce si podle projektu vyžádá celkem zhruba 5 milionů korun. Poslední největší investicí bude rekonstrukce hlavního kinosálu (3. etapa).

„Děkujeme všem politikům z města a kraje, kteří projevili dobrou vůli, aby byla chátrající architektonicky cenná budova zachráněna a aby se ji podařilo navrátit do života celého regionu,“ poděkoval během zahájení provozu kavárny zástupcům města a kraje Petr Hubáček ze spolku Zachraňme kino Varšava. Velkou část prací realizovali přitom členové spolku a nadšení příznivci brigádnicky. Pomáhá také řada dárců ve vypsané sbírce na záchranu kina.

„Kde se bere tak obrovské nadšení lidí, kteří vzhledem ke svému věku největší slávu kina ani nezažili? Jsem mile překvapen jejich elánem a přesvědčením, že dokáží pozvednout z trosek zchátralou Varšavu. Velice si toho cením,“ řekl náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela. Vzhled nové kavárny si pochvaloval i náměstek pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář s dalšími lidmi z vedení města. Na to, jak se povedla první etapa rekonstrukce Varšavy, se přišli podívat také bývalí náměstci Jiří Šolc a Kamil Jan Svoboda.

Členové spolku zvou návštěvníky do Varšavy 18. února od 18.00 hodin na besedu, nazvanou Bojíme se islámu? Diskutovat s nimi bude přední česká nezávislá novinářka, cestovatelka a spisovatelka Pavla Jazairiová.

První etapa rekonstrukce Varšavy přišla na zhruba 2,9 milionu korun. Město Liberec se na ní podílelo 2,2 miliony a 300.000 korun přidal Liberecký kraj. Budova ve Frýdlantské ulici, postavená původně ve stylu art deco, byla uzavřena v roce 2008, krátce po oslavě svých stých narozenin. Město Liberec, které je vlastníkem zchátralé Varšavy, odhadovalo cenu rekonstrukce tehdy na 80 milionů korun.

reklama

autor: liberec.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohumín zajistí svým obyvatelům výhodnou dodávku tepla až do roku 2040

22:10 Bohumín zajistí svým obyvatelům výhodnou dodávku tepla až do roku 2040

Už jen necelý rok zbývá podle vedení společnosti ČEZ Teplárenská do ukončení výroby energií z uhlí v…