Liberec: Někteří dobrovolníci přijeli až ze zámoří

22. 9. 2019 8:38

Na 750 hodin práce v jednom dni věnovali dobrovolníci pomoci při údržbě venkovních prostor města Liberec a Jedličkova ústavu. Nezastrašil je ani déšť.

Liberec: Někteří dobrovolníci přijeli až ze zámoří
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec

Přes 140 dobrovolníků pracovalo v sobotu 7. září 2019 na čtyřech místech po celém městě. Skupina čítající 50 dobrovolníků pomáhala v Jedličkově ústavu při úklidu a kultivaci těžko přístupné části lesoparku, který je součásti areálu ústavu. Ve strmém svahu dobrovolníci odklízeli napadané větve a odstraňovali náletové dřeviny. Kromě toho zde dobrovolníci natírali dřevěné prvky zahrady, přístřešku a stěhovali nábytek.

Dalších 90 dobrovolníků bylo ve spolupráci s Magistrátem města Liberec rozmístěno na tři pracoviště. Jedna skupina natírala plot v objektu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) jakožto součást dlouhodobého projektu oživení areálu LVT a rozvoje činnosti Technického muzea Liberec. Druhá skupina pracovala v areálu základní školy Na Výběžku, která se nachází v okrajové části města Liberce – Starý Harcov. Zde dobrovolníci natírali dřevěné prvky kolem hřišť v areálu, čímž se podíleli na zajištění udržitelného rozvoje sportovišť sloužících nejen pro školy, ale také pro veřejnost města Liberec. Třetí skupina pracovala na ploše Lesoparku Fibichova, který postupně zarůstá vegetací a stal se prakticky nepřístupným. Odbor ekologie a veřejného prostoru zde už před časem zahájil menší revitalizaci místa, do které se zapojili i dobrovolníci z Nadace W. Toronta. Odstraňovali náletové nebo méně hodnotné dřeviny a keře, i některé staré technické prvky. Zároveň s odstraňováním dřevin posbírali účastníci na ploše drobný odpad, který se zde vyskytoval. Vzhledem k celkové ploše se však postupná obnova nemůže dělat najednou, čímž se otvírá prostor pro zapojení dobrovolnických skupin, které chtějí přispět ke zkrášlení tohoto místa. První skupina dobrovolníků z řad Nadace Wallace Toronta pomyslně odstartovala tento proces a jistě brzy budou následovat další.

Pracovali pilně i za mírného deště

Dobrovolníci Nadace W. Toronta – členové a přátelé Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů – se sešli z různých koutů České republiky a Slovenska, přijeli i z dalších zemí Evropy a zámoří. Věk nehrál žádnou roli, pomáhali mladší, starší i malé děti, jednotlivci i rodiny, každý, kdo chtěl přiložit ruku k dílu. A od práce je neodradilo ani počasí. Probuzení do mokrého rána je motivovalo k nasazení všech sil k tomu, aby stihli práci, než začne opět pršet. „Pracovali jsme na natírání dřeva na dětském hřišti. Byla to dvě velká hřiště a dali jsme si za cíl to stihnout do oběda. Zdálo se to, jako že je to sranda a jednoduché, no tak lehké to nebylo. Ale ten pocit radosti z té pomoci, která přijde na konci, za to vždy stojí,“ podělila se o své pocity dobrovolnice Jana. „Dobrovolníci byli skvělí. Pracovali pilně i za mírného deště a než se kolem oběda opravdu rozpršelo, stihli udělat práci, která byla naplánována až do odpoledne,“ uzavírá jedna z organizátorů Hana Š.

Posláním Nadace Wallace Toronta je sponzorovat vzdělávací, dobročinné a humanitární projekty na Slovensku a v České republice. Logo nadace tvoří třešňový strom – symbol osvěty, jednoty a sdílených hodnot. Tak jako třešňový strom poskytuje množství malých, ale podstatných plodů, tak působí i Nadace Wallace Toronta – malými, ale smysluplnými skutky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem: Otevření poradny pro domácí pečující

6:27 Ústí nad Labem: Otevření poradny pro domácí pečující

Poradenské, edukační a simulační centrum nově funguje v domově pro seniory v Orlické ulici. Slavnos…