Litoměřice: Centrum RINGEN není jen o výzkumu geotermální energie

15.11.2021 20:15 | Tisková zpráva

Centrum pro výzkum geotermální energie RINGEN, sídlící v zadní části Jiříkových kasáren, se znovu otevírá nejen výzkumu a výuce, ale i dalším akcím souvisejícím s využitím geotermální energie a energetickou transformací.

Litoměřice: Centrum RINGEN není jen o výzkumu geotermální energie
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

Krátce po svém otevření musely být totiž brány RINGENu zavřeny prakticky všem aktivitám, které vyžadovaly přítomnost větší skupiny osob, a mohl probíhat především individuální výzkum, monitoring a sběr dat z existujících vrtů.

„Výzkumné i akademické aktivity, které vyžadují spolupráci více expertů, se do značné míry přesunuly do online prostoru a teprve pozvolna se vracíme k normálnímu fungování a práci, na které jsme byli zvyklí před pandemií. I proto jsme rádi, že můžeme naše prostory a odborné znalosti nabídnout širší odborné veřejnosti či organizacím, které se zabývají energetikou, transformací regionu či podporou vědy a výzkumu na institucionální úrovni a rozšiřovat tak i naše pole působnosti a zvyšovat povědomí o naší činnosti a možnostech využití geotermální energie,“ sdělil Antonín Tym, manažer výzkumného centra. „Již nyní plánujeme další akce, z nichž nejbližší proběhne koncem listopadu a bude zaměřena na mezinárodní spolupráci v rámci připravovaného projektu SYNERGYS, který vede Česká geologická služba a bude probíhat právě v prostorách bývalých kasáren,“ doplnil Antonín Tym.

Centrum poskytlo v poslední době zázemí pro sérii několika důležitých akcí mimo vlastní výzkum, jež odstartovalo pracovní jednání Zastupitelstva města Litoměřice v červnu, následovalo jednání pracovní skupiny pro Fond spravedlivé transformace Ministerstva životního prostředí a Ústeckého kraje v srpnu a letní období pak zakončil odborný seminář k tématu přeshraničního systému včasného varování před geologickými riziky v Labském pískovcovém pohoří, který byl součástí projektu GEORISKS. Zatím poslední akcí pro odbornou veřejnost bylo výjezdní zasedání Komise pro transformaci a obnovu krajiny Ústeckého kraje, jež proběhlo v úterý 26. října.

„Krajská komise se tentokrát zabývala mimo jiné posuzováním strategických projektů Ústeckého kraje určených k financování z Fondu pro spravedlivou transformaci. Jsem rád, že hned první výjezdní zasedání směřovalo právě do Litoměřic, kde jsem se mohli přesvědčit na vlastní oči, že geotermální projekt je skutečně v pokročilé fázi připravenosti a může začít s realizací již příští rok. O tom jsme se přesvědčili díky prezentaci, ale rovněž i fyzickou prohlídkou prostor, kde se bude projekt realizovat,“ uvedl Lukáš Korbel, který v komisi zastupuje Litoměřice.

Hlavní funkcí centra RINGEN je rozvoj a testování metod pro ocenění energetického potenciálu hlubinných geotermálních zdrojů a technologií stimulace propustnosti hornin. Od roku 2019 se pak zaměření centra rozšířilo o téma mělké geotermální energie a podzemních zásobníků energie, využívající horninové prostředí pro ukládání a následné jímání tepla. Hlavním cílem výzkumu je vytvořit experimentální zdroje geotermální energie a jejich propojení s dalšími obnovitelnými zdroji energie a následná integrace do stávajícího energetického systému. Geotermální energie by měla do budoucna hrát významnou roli v energetické transformaci zejména v oblasti vytápění, včetně systémů centrálního zásobování teplem.

Nositelem výzkumné infrastruktury RINGEN je Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a dalších šest partnerů a od r. 2018 se do její činnosti zapojila i Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Výzkumný tým složený z pěti desítek odborníků spolupracuje se špičkovými vědeckými centry z Německa, Francie, Švýcarska, Velké Británie, Nizozemí, Islandu a dalších zemí v Evropě i zámoří.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jičín: Cesta Valdštejnských architektů je dokončena a čeká na své návštěvníky

13:05 Jičín: Cesta Valdštejnských architektů je dokončena a čeká na své návštěvníky

V období od října 2018 do října 2023 probíhala realizace projektu Cesta Valdštejnských architektů. M…