Prezentace odborníků z Univerzity Karlovy a Českého vysokého učení v Praze v sále litoměřického hradu se tentokrát zaměřila na konkrétní výstupy, kterých bylo za první období dosaženo a mezi něž patří zejména měření 2D seismických profilů do hloubky pět kilometrů a zahájení vrtání pilotních ověřovacích vrtů. Přítomní se ale mohli ptát na vše, co je na probíhajícím výzkumu v bývalých Jiříkových kasárnách v Litoměřicích. Zaplněný sál hradu byl důkazem toho, že téma je aktuální a pro Litoměřické i důležité.
Setkání s veřejností se uskutečnilo v rámci strategického projektu SYNERGYS. Jeho hlavním cílem je zjistit, jakými technologiemi využívat zemské teplo i z velkých hloubek, a jak ho efektivně kombinovat s dalšími šetrnými zdroji energie, ať již tepla nebo elektřiny. „Proto je součástí výzkumu i vodík a jeho výroba ze sluneční energie. Při jeho produkci vzniká velké množství tepla, které ale v létě nikdo nechce, proto ho budeme ukládat pod zem a v zimě si ho odsud zase pomocí tepelných čerpadel vezmeme a využijeme pro vytápění,“ popsal hlavní řešitel projektu Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Právě integrace různých zdrojů a technologií a jejich vhodná kombinace a využití v letním nebo naopak zimním období jsou klíčovými atributy celého projektu. „Z tohoto důvodu je projekt rozdělen na celkem čtyři dílčí systémy tak, aby pokryl většinu situací, které mohou v reálné energetice nastat, ať se to týká zdrojů energie nebo jejich velikosti či způsobu využití například v průmyslové oblasti, nemocnicích či dálkovém vytápění,“ upřesnil Bořivoj Šourek z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV