Luhačovice: Dny slovenské kultury, letos s Lasicou a Hubou

31.08.2017 15:17

Společnost Lázně Luhačovice připravila v týdnu od 6. do 9. září 2017 již 5. ročník Dnů slovenské kultury, které jsou jedním z vrcholů kulturního léta. Během několika dní se zde představí umělci ze Slovenska - slovenské osobnosti Milan Lasica a Martin Huba, ružomberský folklórní soubor Liptov a dámský salonní orchestr Afrodité. V letošním roce se fanoušci filmu mohou těšit na „Světlé místo“, a to ve středu 6. září 2017 v 19.30 v Městském domě kultury Elektra. Je to film o dějinách česko-slovenských vztahů v Luhačovicích, který režíroval Dušan Trančík.

Luhačovice: Dny slovenské kultury, letos s Lasicou a Hubou
Foto: wikipedia
Popisek: Luhačovice

Ve čtvrtek 7. září 2017 v 19.30 hodin v Lázeňském divadle se návštěvníci budou těšit na hru „Staří mistři“. Dva bratři, poslední potomci slavné divadelní rodiny, se nemají rádi. Dalo by se říci, že se nenávidí. Jsou slavní, úspěšní, ale ve věku, kdy se role nehrnou. Přijmou proto hru dvou bratrů, kteří se nenávidí. Sledujeme první pokusy, premiéru, nekonečné turné a finální představení. Bez toho, aby si toho byli vědomí, se sblíží. Zloba a problémy minulosti se změní v bratrskou lásku. Ale co je divadelní hra a co vlastně realita? Hrají: Milan Lasica a Martin Huba.

V pátek 8. září 2017 v 16.00 na Lázeňském náměstí vystoupí folklórní soubor Liptov z Ružomberka. V sobotu 9.září 2017 v 19:30 v Lázeňském divadle potěší vystoupení dámského salónního orchestru Afrodité, s filmovými a muzikálovými melodiemi. Účinkují: housle - Petra Šalamonová; Viola - Júlia Urdová; violoncello - Ivana Zemaneková; klavír - Xénia Maskaliková; flétna - Michaela Mudroňová.

Nezanedbatelnou součástí Dnů slovenské kultury je také ,,Kuchárska kniha starej mamy“. Pod tímto jménem se skrývají lákavé slovenské speciality, které jsou opakovaně připravovány v hotelu Alexandria.

Světlé místo

Film o osobnostech politického, kulturního a společenského života v moravsko-slovenském prostoru, kde se na počátku 20. století konalo historické sbližování Čechů a Slováků. Luhačovice se staly prvním lázeňským městem v Rakousku-Uhersku, které bylo v českých rukou a hlásilo se ke slovanské kultuře. Bylo zde několik významných osobností, které spojily své schopnosti a intelekt, aby v několika letech vystavěly moderní lázně ve slovanském duchu.

Slovenské zastoupení bylo reprezentativní: správcem lázní byl Cyril Holuby, významnou roli sehrál lázeňský lékař Pavel Blaho, který byl později členem dočasné vlády první ČSR se sídlem v Skalici a zasloužil se o účast Slováků v novém státoprávním uspořádání.

A do třetice… originální pečeť lázním dali budovy Dušana Jurkoviče, který své motivy čerpal ze slovenské lidové architektury. Myšlenka československého národa byla poprvé vyslovena v jeho Slovácké búdě, která po rozpadu státu vyhořela.

Film zahrnuje řadu archivních fotografií a filmových materiálů, které nebyly zveřejněny v současném kontextu. Film je připomínkou 100. výročí založení společného státu a čtvrtstoletí od jeho rozpadu.

Pro více informací navštivte webové stránky ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Novinkou letošního programu Industry Open je likérka v Prádle

16:29 Plzeň: Novinkou letošního programu Industry Open je likérka v Prádle

Letní program akcí stezky Industry Open startuje v polovině května. Návštěvníkům se po loňském úspěc…