„Dvorecký most není jen důležitou dopravní stavbou, ale také výrazným architektonickým a vizuálním prvkem města. Ovlivňuje každodenní vnímání prostoru tisíců lidí, kteří jím budou projíždět nebo kolem něj procházet. O to větší mám radost, že kromě jeho technické funkce investujeme také do vizuální podoby jeho okolí formou kreativního soudobého uměleckého díla. To dodá okolí mostu charakter a promění jej v plnohodnotnou součást veřejného prostoru, která nebude jen sloužit dopravě, ale také kultuře a estetickému zážitku města,“ říká Tomáš Slabihoudek, radní hl. m. Prahy pro oblast kultury.
„Dvorecký most není pouze novou dopravní stavbou, ale i příležitostí, jak kultivovat veřejný prostor a dát mu jasnou identitu. Spojení infrastruktury s kvalitním současným uměním dává tomuto místu další rozměr a vytváří hodnotu, která tu zůstane desítky let. Jsem rád, že Praha investuje nejen do mobility, ale i do kultury a prostředí, ve kterém lidé tráví čas,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.
Náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu Jaromír Beránek připojuje: „Dvorecký most není jen dopravní stavbou a významnou součástí budovaného tramvajového okruhu, ale i důležitým městským prostorem. Chceme, aby jeho okolí fungovalo jako přirozené místo pro setkávání, které propojí dopravu, architekturu a současné umění. Investici do kvalitních a originálních uměleckých děl vnímám jako samozřejmou součást celé stavby a příspěvek k dlouhodobé kultivaci veřejného prostoru.“
Hlavní město aktuálně dokončuje stavbu Dvoreckého mostu, který propojí pražské Podolí a Zlíchov. Pro MHD, cyklisty i chodce by měl být zprovozněn na jaře příštího roku. Následně se výrazně promění i jeho okolí, které oživí originálními díly uznávaný umělec Krištof Kintera. Tyto práce by měly být dokončené v průběhu roku 2027.
Na zlíchovské straně vzniká na ploše pod mostem světelná instalace s názvem Light Removes Darkness (Světlo odstraňuje temnotu). Zde bude umístěna unikátní sbírka lamp veřejného osvětlení aktuálně z 80 zemí celého světa.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.






