Olomouc: Dánská návštěva přinesla inspiraci v oblasti nízkoemisní energetiky

16.10.2019 13:13

Nikoliv zdvořilostní, ale ryze pracovní obsah mělo setkání primátora Olomouce Mirka Žbánka s velvyslancem Dánského království v České republice, J. E. Ole Frijs-Madsenem. Svědčí o tom i fakt, že se v zasedací místnosti primátora sešli nejen politici a diplomaté, ale i zástupci odborných firem, působících v oblasti energetiky.

Olomouc: Dánská návštěva přinesla inspiraci v oblasti nízkoemisní energetiky
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice
reklama

Pro Olomouc bylo toto jednání jedním ze střípků mozaiky příprav na případný vstup do Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima.

„Od začátku tohoto funkčního období zdůrazňujeme, jak významným tématem pro nás energetika je. Hledáme řešení úsporná z finančního hlediska a současně ohleduplná k životnímu prostředí, tedy nízkoemisní,“ řekl na úvod primátor Mirek Žbánek. „Jde o to, že takový směr uvažování a konání je důležitý pro nás, ale hlavně pro příští generace, vůči nimž musíme cítit odpovědnost.“

Radnice má od srpna schválený dokument Energetická politika statutárního města Olomouce. V něm je definováno, jak nakládat s energiemi, jak šetřit náklady i snižovat emise. V rámci magistrátu pracuje také energetický manažer, kterého primátor Žbánek dánským hostům představil. Ten připravuje například energetický audit, tedy podrobný přehled veškerých odebraných energií v zařízeních a společnostech města, včetně městem zřizovaných škol.

Začínat můžeme u drobností

Kromě konkrétních opatření typu úspor ale má město i jinou roli – pozitivně ovlivnit chování a uvažování obyvatel. „Musíme hledat cesty, jak změnit i náš přístup k problematice. Začínat můžeme u drobností, například tak, že při vaší příští návštěvě zde už nebude voda v plastových lahvích, ale ve skleněných džbánech,“ dodal s úsměvem primátor. „Vy odborníci přinášíte technologie, my politici musíme přinášet změny návyků a myšlení. Není to snadné, ale jde to, o čemž svědčí právě příkladná situace Dánska,“ poznamenal pak Mirek Žbánek směrem k zástupcům odborných firem.

Velvyslanec Ole Frijs-Madsen připomněl, že Dánsko i Česká republika jsou úspěšnými zeměmi v rámci příprav na program 17 Cílů udržitelného rozvoje, který stanovilo OSN. „V zavádění těchto opatření je aktuálně Dánsko na první a Česká republika na sedmé pozici, což je skvělá zpráva,“ oznámil zástupce Dánského království. Dodal, že i když mají jednotlivé státy do roku 2030 snížit emise CO2 o 40 procent, dánská vláda již deklarovala, že je sníží dokonce o 70 procent.

Návštěva dánské delegace souvisela se zájmem Olomouce o vstup do Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima. O případném přistoupení k paktu bude rozhodovat na podzim zastupitelstvo. Členství v paktu znamená povinnosti, ale také výhody například při čerpání dotací na ekologicky prospěšné investice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prostějov: Nová fréza bude ulehčovat práci lesním pracovníkům

12:03 Prostějov: Nová fréza bude ulehčovat práci lesním pracovníkům

Statutární město Prostějov, které je jediným společníkem obchodní společnosti Lesy města Prostějova,…