Olomouc: Dětem z nízkopříjmových rodin by mohl pomoci nový fond

23.11.2016 21:30 | Zprávy

Mimoškolní aktivity dětí i některé placené složky vzdělávání mohou mnohdy rodinný rozpočet znatelně potrápit. Zvláště rodiny s nízkými příjmy často nemají možnost zaplatit svým dětem nejen zájmové kroužky, ale například ani školu v přírodě, lyžařský výcvik apod.

Olomouc: Dětem z nízkopříjmových rodin by mohl pomoci nový fond
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Pomoc by v tomto směru mohl znamenat nově vznikající Fond pomoci olomouckým dětem. Zřizuje jej město, fungovat by však měl nezávisle na městském rozpočtu.
Záměr vytvořit takovýto fond vychází z Koncepce rodinné politiky a jeho cílem je odstranit znevýhodnění žáků základních škol z nízkopříjmových rodin při přístupu ke vzdělávání a mimoškolním aktivitám. Podstatou fondu je přímá podpora těchto žáků. „Naší snahou je, aby zejména žáci prvního stupně nebyli vyčleňováni ze školního kolektivu a diskriminováni, protože pocházejí z rodiny s nízkými příjmy. Pro některé rodiny jsou zkrátka aktivity dětí neúnosně finančně náročné,“ vysvětluje náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Díky fondu by si tak i děti z nízkopříjmových rodin mohly dovolit navštěvovat volnočasové kroužky, školní společensko-kulturní akce, mohly by se spolužáky odjet na školu v přírodě nebo lyžařský výcvik. Do budoucna by podle náměstka Šnevajse bylo možné uvažovat i o doučování či hrazení přípravných kurzů pro studenty hlásící se na vysoké školy.

Pro začátek fungování Fondu pomoci olomouckým dětem vyčlení město Olomouc částku 100 tisíc korun z prostředků pro granty odboru sociálních věcí. Dále by už ale měl fond fungovat nezávisle na rozpočtu města. V plánu je totiž skrze oddělení hospodářského rozvoje oslovit olomoucké firmy, aby se do pomoci olomouckým dětem zapojily vlastními prostředky. „Dnes je už poměrně běžné, že firmy nějakým způsobem podporují potřebné. Společenská odpovědnost se stala důležitým prvkem v politice firem, proto bychom této situace rádi využili i pro pomoc olomouckým dětem,“ dodává primátor Antonín Staněk s tím, že fond by měl právě pro potřeby prezentace zapojených firem spolupracovat také s Komisí hospodářského rozvoje. Podnikatelské subjekty, které se rozhodnou do fungování fondu zapojit, by nadále měly mít možnost delegovat do komise fondu svého zástupce, tak aby se samotní donátoři v případě zájmu mohli podílet na rozdělování prostředků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Přípravné třídy se otevřou na pěti základních školách

7:46 Plzeň: Přípravné třídy se otevřou na pěti základních školách

Na pěti plzeňských základních školách vzniknou i ve školním roce 2025/2026 přípravné třídy.