Olomouc: O velitelský kryt z dob studené války je stále větší zájem

26. 3. 2019 13:13

Na velký zájem ze strany turistů i různých spolků o návštěvu či pronájem krytu civilní obrany v Bezručových sadech reagovala olomoucká městská rada.

Olomouc: O velitelský kryt z dob studené války je stále větší zájem
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

„V posledních letech se na Informační centrum Olomouc stále častěji obracejí různé spolky, zájmové organizace či pořadatelé kulturních akcí se žádostí o výpůjčku objektu. Vzhledem k tomu, že žádostí přibývá, je potřeba režim výpůjček upravit a dát mu jasnější pravidla,“ vysvětlila náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Doposud se do krytu, jehož vchod je nedaleko Michalských schodů v Bezručových sadech, chodilo příležitostně při prohlídkách během sezony každou sobotu a při zvláštních příležitostech. Navíc si jej ale chtělo stále více zájemců celý vypůjčit. Jen za loňský rok byl kryt vypůjčen celkem šestačtyřiceti zájemcům pro různé akce. Informační centrum tedy připravilo jednotný formulář žádosti a smlouvy na výpůjčku a nájem podzemních prostor. „Velmi vítám, že se podařilo stanovit jednotná pravidla, protože zájemců o pořádání různých kulturních akcí v krytu civilní obrany je opravdu stále více,“ reagoval na předložené materiály náměstek Pavel Hekela.

Kryt civilní obrany byl vybudován po 2. světové válce jako velitelství Civilní obrany (dálo CO) okresu Olomouc, pro krizové situace (např. při hrozbě úderu zbraněmi hromadného ničení – tedy zbraněmi jadernými, chemickými, biologickými). Výstavba proběhla mezi léty 1953-1957, budován do městských hradeb a do skály, na níž hradby stojí. Kryt má dvě patra a je členěn na celkem 39 místností. Kryt měl ukrývat přibližně 85 osob Štábu civilní obrany, kteří by se do něj přesunuli v případě hrozícího mezinárodního konfliktu. V užívání Informačního centra Olomouc byl předán v roce 2008.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Praha: Hlavního město nevybralo ředitele magistrátu. Chystá se nové výběrové řízení

21:14 Praha: Hlavního město nevybralo ředitele magistrátu. Chystá se nové výběrové řízení

Dnes se uskutečnilo poslední jednání v rámci výběrového řízení na ředitele nebo ředitelku Magistrátu…