Olomouc: Umění Pravdivosti, Soucitu a Snášenlivosti

05.03.2019 9:15

Vlastivědné muzeum v Olomouci zve na vernisáž mezinárodní výstavy Umění pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, která proběhne 6. 3. 2019 od 16 hodin.

Olomouc: Umění Pravdivosti, Soucitu a Snášenlivosti
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice
reklama

Výstavu uvede pan David Czyž z Lidských práv bez hranic. Krásu obrazů doprovodí kytarový kvartet ze ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci.

Výstava se zabývá tím, co by mohlo být nazýváno věčnými otázkami člověka: proč dobří a nevinní lidé trpí? Je následování duchovní praxe hodno ceny, kterou by tato cesta mohla ukládat – ceny pravděpodobně vysoké jako sám život? Je vesmír spravedlivý? Obstojí morální principy pravdivosti, soucitu, milosrdenství, dobroty a vůle nepoddat se utrpení, zlu, totálnímu bezpráví a zdánlivé bezmoci v konfrontaci se systematickým fyzickým, psychickým či ekonomickým a sociálním násilím v rukou autokratického, totalitního, násilnického a otevřeně ateistického státu? Odpovědi nabízené umělci jsou pozitivní.

Iniciátorem výstavy byl akademický sochař a malíř Zhang Kunlun, který zažil mučení v čínském systému nucených prací – čínské verzi sovětských gulagů (koncentračních táborů). Zhang po propuštění zotavil své tělo a mysl díky duchovní disciplíně Falun Gong, pro kterou byl pronásledován a díky které objevil a pochopil to, čemu se po desetiletí učil – umění.

V roce 2004 Zhang seskupil další umělce, kteří prožili to samé nebo s ním soucítili. Všichni cítili potřebu zvednout svůj hlas a poukázat na osudy těch, kdo v Číně dodnes zažívají podobný osud jako Zhang. Lidí, kteří se stali zejména kvůli svému duchovnímu přesvědčení cílem toho, co jeden z hlavních lidskoprávních advokátů označil jako „hrůzostrašnou formu genocidy“. Umělci se postavili násilí i lhostejnosti tím, co umí – svojí tvorbou.

Tato hluboce dojímavá výstava může zapůsobit na každého, koho zajímají univerzální a duchovní témata, lidské osudy v jejich drsnosti a utrpení, ale také v naději, laskavosti a soucitu. Ti, které zajímá současný svět a konkrétně Čína, si na výstavě přijdou na své. Mnohé z toho, co díla zobrazují, se v Číně momentálně děje, a to jak v tom pozitivním, tak negativním smyslu. Výstava je tedy – mimo jiné – současná a aktuální, vhodná jako doplněk občanské výchovy pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních škol.

Výstava za dobu své existence hostovala v prestižních uměleckých galeriích, kulturních centrech, knihovnách a školách ve více než 200 městech ve 40 zemích světa.

Loni byla výstava k vidění také v Poslanecké sněmovně parlamentu České republiky.

Ve Vlastivědném muzeu bude tato unikátní výstava k vidění do 5. května 2019, přičemž vernisáž proběhne 6. března od 16 hodin. Běžná otevírací doba muzea je v  březnu od středy do neděle od 10 do 17 hodin a v dubnu a květnu od úterý do neděle od 9 do 18 hodin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tábor: Demolice trafostanice zvýší počet parkovacích míst u Centra pro seniory

10:13 Tábor: Demolice trafostanice zvýší počet parkovacích míst u Centra pro seniory

Město Tábor staví před nemocnicí nové Centrum pro seniory. Už od začátku projektových prací bylo zře…