Olomouc: XXVI. mezinárodní festival vojenských hudeb 2022

11.08.2022 11:41 | Tisková zpráva

Ve dnech 26. – 28. srpna 2022 se v Olomouci a Kroměříži uskuteční XXVI. mezinárodní festival vojenských hudeb. Hlavními pořadateli této tradiční akce jsou Posádkové velitelství Praha, statutární město Olomouc a město Kroměříž.

Olomouc: XXVI. mezinárodní festival vojenských hudeb 2022
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Zahraniční hosté festivalu – zahraniční vojenské orchestry letos přijedou ze Slovenské republiky, Maďarska a Polska. Představí svůj tradiční i nevšední repertoár odkazující se jejich národní kulturu, ale i barvitá a živelná exhibiční vystoupení.

Festival bude zahájen v pátek 26. srpna 2022 od 16:00 hod. na Horním náměstí v Olomouci tanečně-hudebním vystoupením Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Následovat bude chrámový koncert Vojenské hudby Olomouc od 18:00 hod. v katedrále sv. Václava a od 20:00 hod. koncert Ústřední hudby AČR se sólisty Martinem Chodúrem a Lucií Silkenovou na Horním náměstí.

Oficiálně bude celý festival odstartován v sobotu 27. srpna 2022 od 10:00 hod. na Horním náměstí v Olomouci. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na sérii exhibičních vystoupení zahraničních orchestrů, společné exhibiční vystoupení Ústřední hudby AČR a Vojenského uměleckého souboru Ondráš, i společné exhibiční vystoupení Vojenské hudby Olomouc a Čestné stráže AČR. Celý program festivalu doplní i vystoupení motocyklové čety Velitelství Vojenské policie Olomouc, ukázka techniky Pozemních sil AČR a vystoupení mažoretek z Holešova, které si říkají Lentilky.

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
91%
hlasovalo: 37563 lidí

Dne 27. srpna 2022 od 17:00 hodin zahájí Vojenská hudba Ozbrojených sil Slovenské republiky festival v Kroměříži na Velkém náměstí svým promenádním koncertem. Následovat budou promenádní koncerty Vojenské hudby z polského Bytomu a Vojenské hudby z maďarského Kaposváru. Od 20:00 hod. vystoupí Ústřední hudba AČR se sólisty Martinem Chodúrem a Lucií Silkenovou.

Oficiální zahájení festivalu v Kroměříži se uskuteční v neděli 28. srpna 2022 od 14:00 hod. na Velkém náměstí. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na totožný program, jaký bude představen v sobotu dopoledne v Olomouci.

Tento mimořádný festival českých i zahraničních vojenských hudeb se koná pod záštitou prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajora Ing. Iva Střechy, primátora statutárního města Olomouc Mgr. Miroslava Žbánka, MPA, a starosty města Kroměříž Mgr. Jaroslava Němce.

„Mezinárodní festival vojenských hudeb se letos v Olomouci navíc poprvé pojí se zcela novým konceptem, kterým je Týden vojenské historie. Tradičně zavedená akce se tak snoubí s novinkou, která odkazuje na to, že jsme nejvýznamnějším vojenským i hudebním městem v zemi. Věřím, že program obou akcí Olomoučany i návštěvníky města příjemně naladí. Zkrátka, když vojáky, tak dnes už jenom ty s hudebními nástroji,“ uvádí primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek s odkazem nejen na aktuální dění ve světě.

Na co se mohou návštěvníci festivalu nejvíce těšit, vysvětluje plukovník Radek Šíba, velitel Posádkového velitelství Praha: „Po loňském ročníku festivalu, který byl komornější a pouze na národní úrovni, bude letošní XXVI. ročník opět s mezinárodní účastí. Jedná se o akci velkého formátu, proto ji vždy pečlivě připravujeme a těšíme se na nové hudební zážitky. Letos poprvé bude možné na festivalu také vidět showprogram naší Vojenské hudby Olomouc společně s exhibiční jednotkou Čestné stráže AČR, který poprvé s velkým úspěchem prezentovaly v červenci tohoto roku na International Tattoo v Eksjö ve Švédsku. V tomto exhibičním vystoupení se propojuje bouchání čestňáckých pušek s tóny téměř 50 hudebníků, a to vše za pohybu obou celků. Velmi zajímavé bude zhlédnout také vystoupení Ústřední hudby AČR s VUS Ondráš, které bylo zlatým hřebem festivalu Royal Edinburgh Military Tattoo. Tam byly Ústřední hudba AČR a VUS Ondráš pozvány u příležitosti stého výročí vzniku Československa.“

Mezinárodní festival vojenských hudeb se opakovaně koná v Olomouci a Kroměříži, vždy poslední srpnový víkend, letos je svázán i s akcí Týden vojenské historie v Olomouci.

Posádkové velitelství Praha
Posádkové velitelství Praha (PVP) tvoří vojenské útvary a zařízení rozmístěné trvale nebo dočasně na území hlavního města republiky. Hranice obvodu posádky Praha je totožná s hranicí obvodu katastrálního území hlavního města Prahy.
Posádka Praha je orgánem pro zabezpečení chodu posádkové služby hlavního města republiky, celoposádkových akcí za účasti vojsk a pro řešení ostatních posádkových záležitostí, včetně jejich návaznosti na občanskou veřejnost.
Mezi hlavní úkoly PVP patří řízení činnosti vojáků Čestné stráže AČR a Vojenské hudební služby AČR - Ústřední hudby AČR a Vojenské hudby Olomouc. Vojenská hudba Olomouc a Ústřední hudba AČR náleží do podřízenosti Posádkového velitelství Praha.
V čele je velitel posádky plukovník gšt. Ing. Radek Šíba, který je přímo podřízen 1. zástupci náčelníka Generálního štábu Armády České republiky.

Čestná stráž AČR
Čestná stráž AČR jsou jednotky k zabezpečení protokolárních, slavnostních a pietních akcí na celém území republiky i v zahraničí. Svou přítomností v uniformách ČS dodávají těmto akcím slavnostní vojenský ráz. Širokou veřejností je často Čestná stráž zaměňována s Hradní stráží, ale tyto dvě jednotky plní rozdílné úkoly.
Pravidelně je možno spatřit ČS při vzdávání pocty v rámci slavnostního ceremoniálu při odletu prezidenta republiky na oficiální zahraniční návštěvy a při jeho návratu, při oficiálním uvítání státních představitelů ostatních zemí. Vojenskými poctami doprovází uvítací ceremoniály při příletu dalších osobností státního významu i vojenského života. Vzdávají poctu při přijetí prezidenta republiky a významných zahraničních delegací na půdě Ministerstva obrany a Generálního štábu Armády České republiky.
Při slavnostních nástupech vojáků odcházejících do misí dodávají vážnost významu tohoto aktu, stejně tak při jejich dekorování vyznamenáními po návratu.
Nelze je přehlédnout při reprezentačních plesech GŠ a AČR, při zahájení důležitých celoresortních zaměstnáních a shromážděních, při exhibičních vystoupeních v rámci prezentace výcviku ČS na veřejnosti.
V rámci pietních akcí slouží čestnou stráž u pietního místa, provádí kladení věnců a květin oficiálních představitelů a delegací. Svou přítomností vzdávají čest vojenskými poctami při pohřbech zemřelých vojáků v činné službě i v záloze.
Za jeden kalendářní rok absolvuje více než 400 protokolárních, slavnostních a pietních aktů, včetně zahraničních.

Ústřední hudba AČR
ÚH AČR je vrcholovým reprezentativním vojenským hudebním tělesem určeným k propagaci a reprezentaci dobrého jména Armády České republiky na veřejnosti, jakož i k prezentaci české kultury v oblasti koncertní dechové hudby, české národní hudby a těch nejvyspělejších tradic české vojenské dechové hudby doma i v zahraničí.
Ve své služební činnosti hudebně zabezpečuje protokolární aktivity, slavnostní, smuteční a pietní akty ve prospěch (na úrovni) prezidenta republiky, Parlamentu ČR, vlády ČR, zastupitelských úřadů cizích států, Armády České republiky, Magistrátu hlavního města Prahy a ústředních orgánů občanských sdružení spolupracujících s MO a služební akce v součinnosti s Čestnou stráží AČR (ČS AČR).

Vojenská hudba Olomouc
V současné době je Vojenská hudba Olomouc profesionálním dechovým orchestrem v počtu 46 hudebníků a dvou dirigentů.
Mimo klasický repertoár pro dechový orchestr, obohacuje svá vystoupení i o instrumentace melodií z filmů a muzikálů a skladeb populárních skupin /Queen, Beatles/.
Těžiště práce hudby spočívá především v plnění úkolů, které vyplývají z potřeb armády ČR a v neposlední řadě v koncertní činnosti pro širokou veřejnost i výchovné práci pro mládež v teritoriu severní Moravy.

Zahraniční hudební orchestry
Vojenská hudba Ozbrojených sil Slovenské republiky (Bratislava)
Vojenská hudba Kaposvár (Maďarsko)
Vojenská hudba Bytom (Polsko)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prostějov: Kulturní léto nabídne kvalitní program i letos

22:05 Prostějov: Kulturní léto nabídne kvalitní program i letos

Také letos se Prostějované a návštěvníci našeho města mohou těšit na bohatou škálu kulturních aktivi…