Olomoucké barokní slavnosti nabízejí tři světové premiéry a Barokní odpoledne

19.07.2018 13:01

Starodávný jezuitský konvikt hostí v těchto dnech znovu Olomoucké barokní slavnosti.

Olomoucké barokní slavnosti nabízejí tři světové premiéry a Barokní odpoledne
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Tato kulturní akce, která si za předchozích pět ročníků vydobyla renomé nejen v českých zemích, letos nabízí od 8. do 29. července dvaadvacet večerů, plných zážitků, a sedm různých titulů. Letošní barokní slavnosti představují mimo jiné dvě obnovené premiéry polozapomenutých či ztracených barokních oper, jednu světovou premiéru rekonstrukce barokní opery a další perličky.

Každý večer v rámci barokních slavností je velmi příjemnou bránou do minulosti, a to vysoce emotivního a pestrého období barokní kultura, která kvetla na dvoře olomouckých biskupů i ve zdejších klášterech a šlechtických palácích. Slavnosti připomínají návštěvníkům časy, kdy se olomoucká honorace bavila výrazově nesmírně živou divadelní a operní zábavou a kdy centrum města, poničené třicetiletou válkou, získávalo svou dnešní, silně barokní podobu a krásu.

V replice barokního divadla na nádvoří konviktu byly nebo budou letos publiku představena díla Antonia Vivaldiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Antonia Caldary, Claudia Monteverdiho a dalších. V jednotlivých představeních vystupují přední čeští nebo zahraniční operní zpěváci a soubory. Za pořádáním Olomouckých barokních slavností stojí od počátku olomoucký soubor Ensemble Damian v čele se skladatelem a dirigentem Tomášem Hanzlíkem.

Barokní odpoledne

Letošní novinkou je Barokní odpoledne, které se výjimečně neodehrává v konviktu, ale v OC Šantovka. Připraveny zde v neděli 22. 7. budou barokní výtvarné dílny pro děti, představení Pierotova dobrodružství v podání Divadla Facka a konečně i loutkový balet a tragikomedie podle Molliéra s názvem Krása střídá nádheru.

Město Olomouc, které je na tuto kulturní akci hrdé, podporuje od samého vzniku festival finančně i organizačně. Každým rokem přispívá město na pořádání slavností částkou 250 tisíc korun, navíc se pak podílí i na propagaci akce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opava: Město koupilo přístroj na záchranu života

21:10 Opava: Město koupilo přístroj na záchranu života

Opavští záchranáři převzali významný dar z rukou primátora statutárního města Opavy Tomáše Navrátila…