Oprava morového sloupu na náměstí v Plzni bude dokončena už letos

21.07.2021 16:54

Jeden z významných historických monumentů na největším gotickém náměstí v Plzni prochází opravou. Původně plánovaný termín dokončení se z léta 2022 posunul již na konec letošního roku. Plzeňský morový sloup s bohatou sochařskou výzdobou se dočkal větší opravy po dvaceti letech.

Oprava morového sloupu na náměstí v Plzni bude dokončena už letos
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„Morový sloup se zahalil do lešení v dubnu tohoto roku. Oprava začala stažením prasklého hlavního sloupu u hlavice železnými pásy. Poté byla opravena a pozlacena Madona a horní čtyři sochy. Byly také pozlaceny některé atributy svatých, vyčištěna pamětní deska a obnoveno zlacení písmen na ní. Nyní se odstraňuje černá krusta spečených nečistot. Čištění má několik kroků, kdy nejprve musí restaurátoři chemicky očistit povrch kartáčem, poté tlakovanou vodou, a nakonec jej dočišťují ručně,“ přiblížil primátor Martin Baxa.

V současné době probíhá oprava již bez lešení. To bylo potřeba na opravu výše postavených pěti soch včetně Madony a dříku. Zbývá tak nyní dokončit opravu spodní části sochařské výzdoby sloupu, balustrády a schodiště.

„Opravě předcházel podrobný restaurátorský průzkum z roku 2018, který potvrdil mnohá poškození jako pukliny, ulomené části sochařské výzdoby, poškozené zlacení a podobně. Sloup je totiž vytvořen z pískovce, který hůře odolává povětrnostním vlivům, zvláště ve městě,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Opravu provádí akademický sochař Jan Vích a město bude stát celkem téměř 2,2 milionu korun s DPH. Právě kvůli finančním prostředkům byla původně oprava naplánována až do léta 2022. „Chybějící půl milion korun získala Správa veřejného statku města Plzně, která opravu pro město Plzeň zajišťuje, úsporami ve vlastním rozpočtu. Proto bude možné opravu dokončit již letos,“ dodal Pavel Šindelář.

Mariánský (morový) sloup na plzeňském náměstí Republiky před Císařským domem je postaven v barokním slohu. Sloup nechala postavit městská rada roku 1681 jako poděkování za skončení morové epidemie. Vrchol je zakončen zlacenou replikou gotické plastiky Plzeňské madony. Autory celkem osmi soch na plzeňském Mariánském sloupu jsou otec a syn Kristián a Lazar Widemanovi. Součástí jsou sochy svatého Bartoloměje, svatého Rocha, svatého Šebestiána (mylně označovaného jako svatý Florián), svatého Václava, svaté Rozálie, svatého Františka Xaverského, svatého Petra z Alkantary a svaté Barbory. Morový sloup je chráněn jako kulturní památka České republiky. Poslední velká oprava se uskutečnila v letech 2001 až 2002. V roce 2001 opravoval pan Karel Granát schodiště a balustrádu, o rok později pak akademický sochař Jiří Laštovička opravil sochařskou výzdobu ale bez Madony a dříku, na němž je její socha usazena.

Správa veřejného statku města Plzně je příspěvkovou organizací města Plzně, která se dle Statutu města stará o městské nemovitosti, jejich údržbu a rozvoj. V její kompetenci tedy je správa a údržba městských komunikací včetně některých chodníků a stezek, správa veřejného osvětlení a světelného signalizačního značení, správa a údržba lesů, rybníků, ale i většiny kašen, fontán, pump a pítek a vybraných parků a lesoparků, jako jsou např. Borský park, Lochotínský park, Lobezský park, park Potoční a Košutecké jezírko či lesoparky Homolka a Špitálský les.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké Meziříčí: Jak je to s Oslavickou?

6:32 Velké Meziříčí: Jak je to s Oslavickou?

V rámci rekonstrukce vodovodu a kanalizace se na konci léta uzavřela ulice Oslavická, 12. října se p…