Ostrava: Konference nabídne zkušenosti se sociálním bydlením

29. 9. 2019 12:33

Konference, která shrne výsledky, zkušenosti, ale také další očekávání spojená s projektem sociálního bydlení v Ostravě, se uskuteční v úterý 1. října na Magistrátu města Ostravy. Určená bude především pro zaměstnance obcí, neziskových organizací a odbornou veřejnost.

Ostrava: Konference nabídne zkušenosti se sociálním bydlením
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava
reklama

Úspěšnost projektu koncepce bydlení v Ostravě potvrzuje i první místo, které město získalo v soutěži Evropské komise RegioStars Awards. V soutěži se hodnotí regionální projekty, které jsou vysoce originální, inovativní a mohou být inspirující pro další. Z 25 zemí bylo do soutěže přihlášeno celkem 102 projektů, Ostrava zabodovala v kategorii s názvem Lepší přístup k veřejným službám. Vítězství tak poprvé putovalo do České republiky.

„Evropská komise na našem projektu ocenila především jeho promyšlenost a komplexnost i vstřícnou spolupráci zapojených aktérů. Porotci vnímali jako důležité, že se město rozhodlo nastavit na svém území systém pomoci obyvatelům, kteří se ocitli v tíživé bytové situaci. Ale také i to, že zde považujeme podporu bydlení v celém jeho spektru pro rozvoj města a zlepšení kvality života za naprosto zásadní," uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Zbyněk Pražák.

Projekt sociálního bydlení v Ostravě odstartoval v roce 2016 a už v roce 2017 se podařilo s podporou sociálních pracovníků zabydlet první sociální byty.

„Na území města Ostravy je poměrně hodně domácností, které jsou v bytové nouzi, tedy žijí ve špatných podmínkách a nemohou se z této situace bez pomoci dostat. Projektem město pilotně ověřuje vytvořený systém sociálního bydlení, jehož cílem je zcela konkrétní pomoc těmto domácnostem, tedy zabydlet je v sociálním bytě a nastavit spolupráci se sociálním pracovníkem. Po třech letech nastal čas zhodnotit výsledky a říct si, jaký bude další postup města. Proto jsme uspořádali tuto odbornou konferenci," doplnil náměstek Pražák.

Dosavadní zkušenosti s projektem jsou dobré, osmdesát procent nově zabydlených domácností si udrželo bydlení, a protože dodržují stanovené podmínky, prodlužují se jim nájemní smlouvy. Za tři roky takto získalo byt 90 domácností, což představuje 130 dospělých a 106 dětí. V devadesáti procentech členové těchto domácností uvádějí, že jim nový domov přinesl pocit bezpečí a jistoty, v padesáti procentech z nich se zlepšil školní prospěch dětí.

Projekt rodinám nově zabydleným v sociálních bytech podle jejich vlastních slov přinesl pocit bezpečí, jistoty a klidu, zlepšení psychické pohody, spánku, zdravotního stavu dospělých i dětí a méně stresu z nejistoty. Podstatné je také vylepšení rodinných vztahů a destigmatizace; některé děti si například poprvé v životě mohly přivést domů na návštěvu kamarády, nebo spolužáky ze školy, aniž by se styděly za bydlení v ubytovně.

Na konferenci budou o svých zkušenostech hovořit zástupci dvou ostravských obvodů. Nejvíce nových domácností se zabydlelo v Ostravě-Jihu, více jak 80 procent si bydlení udrželo. V části domácností se však vyskytly problémy, které se dařilo řešit s různou mírou úspěšnosti. Týkaly se například dluhů nebo stížností sousedů. Ve Vítkovicích si domácnosti udržely nové bydlení v necelých 70 procentech případů. Přestože ve třech domácnostech bylo nutné řešit dokonce poničené vybavení, hodnotí nakonec obvod přes úvodní obavy spolupráci jako úspěšnou.

Jak také zazní na konferenci, s očekáváním vstupuje do projektu Hrabová, Radvanice a Bartovice. Městský obvod Hrabová se zapojí dvěma obecními byty, Radvanice a Bartovice celkem pěti. S novými obyvateli sociálních bytů, které dají obvody k dispozici, budou spolupracovat sociální pracovníci magistrátu. Zástupci obvodů se budou podílet na výběru domácností a na činnosti pracovní skupiny sociálního bydlení.

Na konferenci také zazní opatření, která se osvědčují v prevenci ztráty bydlení v obecním bytovém fondu. Patří mezi ně například nastavení systému včasné identifikace vzniku dluhu a pomoc při řešení této situace. Zásadní roli hrají sociální pracovnice spolupracující s domácnostmi. Vyjednávají s institucemi, tedy hlavně s obvody a Úřadem práce ČR, zajišťují dávky hmotné nouze, sociální dávky či invalidní důchody, pomáhají řešit dluhy a exekuce i hledat zaměstnání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Beroun: Na Závodí se instalují nové lampy veřejného osvětlení

19:53 Beroun: Na Závodí se instalují nové lampy veřejného osvětlení

Podchod pod železniční tratí v ulici Svatojánská na Závodí bude mít ještě letos nové osvětlení včetn…