Ostrava: Městská nemocnice dostane nové špičkové přístroje

8. 10. 2019 11:38

Nové, pokročilé moderní přístroje za desítky milionů korun bude mít do tří let Městská nemocnice Ostrava. První z nich začne používat už letos. Modernizace se týká vybavení operačních sálů a podstatná obměna čeká také diagnosticko-léčebné přístroje.

Ostrava: Městská nemocnice dostane nové špičkové přístroje
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Prostřednictvím několika veřejných zakázek bude pořízeno 54 zařízení v celkové hodnotě až 87 milionů korun. „Nové přístroje dostane jedenáct oddělení nemocnice, jejich ceny se budou pohybovat od tří set tisíc do pěti milionů korun. Obnova vybavení se dotkne stávajících operačních sálů a metabolické JIP, oddělení vnitřního lékařství, dětského lékařství, geriatrie a ortopedie. Vyměníme například stávající inkubátor a ultrazvuk pro dětské oddělení, které jsou pro léčbu malých pacientů nepostradatelné. Oddělení gynekologie a porodnictví dostane nový operační stůl a pro ARO pořídíme monitory životních funkcí," uvedl ředitel MNO Petr Uhlig.

K nejdražším přístrojům, které budou obměněny, patří velmi používané C-rameno pro ortopedii, laparoskopická věž pro chirurgii a ultrazvukový přístroj pro gynekologii se 3D/4D zobrazením. Kardiologický a malý přenosný ultrazvuk dostane dětské oddělení. Další ultrazvukové přístroje budou dodány na geriatrii, internu, kardiologii a neurochirurgii, vždy podle specifických potřeb jednotlivých oddělení.

Vysoutěžen bude také transkraniální doppler pro neurochirurgii, který umožní neinvazivní měření průtoku intrakraniálními tepnami. Pořízeny budou ale i drobnější přesto velmi užiteční pomocníci – motodlahy, počítačová navigace nebo audiovizuální systém pro oddělení ortopedie. Tyto přístroje jsou schopny významně zkvalitnit operační a návaznou pooperační péči. Obměněny budou především přístroje, které jsou nezbytné pro návaznou péči – jedná se o monitory životních funkcí, anesteziologické přístroje nebo hemodialyzační přístroje.

Až 85 % prostředků z fondů EU

Projekt je rozdělen do šesti samostatných částí (veřejných zakázek) podle druhu přístrojů. U první vyhlášené zakázky již skončila lhůta pro podání nabídek a komise provádí jejich hodnocení. Další zakázky budou následovat tak, aby poslední z nich byla ukončena na přelomu let 2020/2021 a celý projekt skončil v březnu 2021.

Nemocnice může získat až 85 % finančních prostředků z celkového objemu zakázek z Evropského fondu pro regionální rozvoj a 5 % ze státního rozpočtu. Zbývajících 10 % bude uhrazeno z prostředků nemocnice nebo Fondu pro rozvoj nemocnice zřízeného městem Ostrava, ve kterém je aktuálně 594 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava: Ministerstvo vydalo souhlas s rozšířením spalovny

21:27 Ostrava: Ministerstvo vydalo souhlas s rozšířením spalovny

Rozšíření spalovny nebezpečného odpadu v Ostravě– Mariánských Horách, proti kterému se postavilo měs…