Ostrava: Moravskoslezská vědecká knihovna letos poprvé otevře pro veřejnost

10.04.2021 13:29

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě byla v tomto roce vzhledem k pandemii koronaviru od prvního ledna uzavřena. Od 16. února pak fungovala v režimu omezeného servisu v podobě výdejového okénka: čtenáři si mohli literaturu předem objednat, vyzvednout a publikace vrátit do biblioboxů před knihovnou. V pondělí (12. dubna) knihovna letos poprvé otevře pro veřejnost.

Ostrava: Moravskoslezská vědecká knihovna letos poprvé otevře pro veřejnost
Foto: worldwide.com
Popisek: Ostrava, ilustrační foto
reklama

„V pondělí otevíráme čtenářům svou budovu, a to za dodržení mimořádných opatření. Na 15 metrů čtverečních může být přítomen jeden čtenář, přičemž se postaráme o řízení front. Respirátory zůstávají povinné nejen pro návštěvníky, ale i knihovníky, zvýšena budou také dezinfekční opatření. Zajistíme i časté větrání prostor. O všech opatřeních budeme čtenáře informovat na vývěsních plochách knihovny a na webových stránkách,“ uvedla Libuše Foberová, ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.

U vstupu do knihovny budou návštěvníci povinni provést dezinfekci rukou a ve všech prostorech dodržovat dvoumetrové rozestupy. Počet čtenářů budou regulovat pracovníci knihovny. Zapůjčené publikace by lidé měli i nadále přednostně vracet do biblioboxů před knihovnou.

Čtenáři si mohou knihovní fond objednávat také prostřednictvím online katalogu a vyzvednout si ho připravený v půjčovně. I nadále mohou provést online registrace z pohodlí domova, nebo využít zásilkové služby knihovny. „Zásilkovou službu zavedla knihovna v reakci na březnová přísnější omezení. Zájemcům pošle objednané publikace domů nebo do nejbližší Zásilkovny. Tato služba, kterou si už čtenáři zvykli využívat, bude pokračovat i po skončení omezení. Věřím, že ji vítají zejména čtenáři ze vzdálenějších koutů regionu,“ sdělil Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK. 

Knihovna připravila pro své příznivce i další novinky. „V e-prostoru knihovny nabízíme vzdálený přístup do databáze Anopress, což je unikátní databáze českých médií, která obsahuje plné texty novinových a časopiseckých článků, doslovné přepisy televizních a rozhlasových relací i zprávy z internetových serverů od roku 1996,“ prozrazuje ředitelka knihovny Libuše Foberová. „Čtenáři mohou vzdáleně přistupovat také do zahraniční databáze PressReader. Ta obsahuje plné texty více než šesti tisíc zahraničních deníků a časopisů ze stovky zemí světa. Noviny i časopisy jsou dostupné již v den jejich vydání a v plném rozsahu. Proto je tato databáze nazývaná ´největším světovým online stánkem periodik´, dodává ředitelka.

Vědecká knihovna nabízí čtenářům v rámci oslav 70. výročí svého založení každý sedmý pracovní den v měsíci bezplatnou registraci, a to až do konce tohoto roku. Nejbližším dnem je úterý 13. dubna.

Od 12. dubna bude otevřeno ve všední dny od 9:00 do 18:00 hodin, v sobotu pak bude knihovna zavřená.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8

20:09 Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8

V Centru architektury a městského plánování se z iniciativy radního městské části Praha 8 pro strate…