Otrokovice: Problém bezdomovectví se nevyřeší, může se zmírnit

10.02.2012 19:49 | Zprávy
autor: otrokovice.cz

Zůstat bez střechy a bloudit v začarovaném kruhu mnohdy bezvýchodných, frustrujících situací je snadné a mnohdy stačí jen málo, aby se tak stalo. O tom, jak hledat východiska z těchto situací, nebát se a nabízet pomocnou ruku, diskutovali profesionálové z oboru spolu s návštěvníky Otrokovické BESEDY, kteří se zúčastnili panelové diskuze na téma „Máme se bát bezdomovců nebo bezdomovectví“.

Otrokovice: Problém bezdomovectví se nevyřeší, může se zmírnit
Foto: panoramio.com
Popisek: Otrokovice

Znalosti a praktické zkušenosti odborníků, kteří již řadu let pracují s lidmi bez domova, byly jednoznačné. Problém bezdomovectví se nevyřeší, nikdy nevymizí zcela, ale může se zmírnit činnostmi jednotlivých zařízení, jako jsou denní centra, noclehárny nebo azylové domy, které jsou určeny pro tuto skupinu osob a napomáhají k prevenci jevů spojených s bezdomovectvím. „Je nemístné řešit, jestli si ten člověk za to může nebo nemůže, protože my do hloubky jeho srdce nevidíme, a je nemístné řešit, jestli takto žít chce, protože on sám často neví a nemá nástroje, co s tou situací dělat. Jestli se klade otázka po významu, zda se má lidem bez domova nabízet pomoc, tak já za sebe říkám rozhodně ano. Nemůžeme někomu odepřít pomoc tak, aby si nemohl uchovat alespoň základní meze lidské důstojnosti,“ uvedl vedoucí střediska Samaritán pro lidi bez domova olomoucké Charity Petr Prinz. Osud a život každého člověka je jedinečný a podle toho se musí odvíjet také způsob pomoci. Aby péče o lidi bez domova mohla být komplexní, musí být individuální. Taková aby dokázala reagovat na konkrétní věci, na konkrétní témata. „Mnozí hledají řešení, jak se zbavit bezdomovců. Tento problém se nikdy nepodaří vyřešit úplně. Lze jen mírnit. Proto je nutné být trpělivý a nezapomenout na lidská práva, která tito lidé mají,“ uvedl vedoucí střediska Samaritán - služby pro lidi bez domova otrokovické Charity Tomáš Bernatík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Akce „Bezpečně u vody"

22:41 Mladá Boleslav: Akce „Bezpečně u vody"

Na Krásné louce u Jizery se ve dnech 22. a 23. června uskutečnil druhý ročník preventivní akce Bezpe…