Na Jednotné kontaktní místo (JKM) se obracejí podniktelé, kteří hodlají poskytovat služby v některém z členských států Evropské unie trvale, tj. usadit se a zřídit si tam povolení k podnikání, za podmínek stanovených příslušným státem unie. „Naše Jednotné kontaktní místo zodpovědělo k této problematice celkem 198 dotazů. Dalšími klienty jsou ti, kteří do zemí EU hodlají poskytovat službu formou takzvaného přeshraničního poskytování služeb, tedy nadále podnikají v ČR a příležitostně zhotoví zakázku v jiném členském státě EU. K přeshraničnímu poskytování služeb obdrželo JKM od klientů celkem 342 dotazů,“ řekla Jaroslava Růžková, vedoucí oddělení registrace pardubického obecního živnostenského úřadu.
Zatímco v prvních letech činnosti kontaktního místa se dotazy týkaly především podmínek podnikání v EU, například jaké povolení je nutné získat, jaké doklady předložit, jaký úřad v cizině navštívit, kde platit daně a zdravotní a sociální pojištění a podobně, v poslední době přibývá dotazů, za jakých podmínek lze získat oprávnění k podnikání v České republice, a to k činnostem, které nejsou živnostmi. Těchto dotazů již pracovnice JKM zodpověděly 205. Nejčastěji se klienti dotazovali na splnění podmínek k poskytování zdravotních služeb, provozování soukromých mateřských škol, podnikání v sociálních službách, podnikání podle energetického zákona, prodeji přebytků energie z fotovoltaických článků – solárních panelů, ale také na podnikání výkonných umělců, například hudebníků a malířů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pardubice.eu