Pardubice: Město odmítá kritiku, po nehodě postupovalo správně

24.08.2012 15:10 | Zprávy
autor: pardubice.eu

Některá média kritizovala město za jeho přístup k úterní havárii v Synthesii, za špatnou informovanost, za bezradnost obyvatel i za jednání s představiteli společnosti. Město jednoznačně odmítá nařčení, že při havárii v Synthesii nepostupovalo správně.

Pardubice: Město odmítá kritiku, po nehodě postupovalo správně
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice

 Město podle některých médií o nehodě v Semtíně neinformovalo občany adekvátně a včas. Tuto zodpovědnost má ovšem ze zákona hasičský záchranný sbor, a to po vyhodnocení všech nezbytných informací. Jeho operační středisko je ostatně také jediným subjektem, který může ovládat systém varování v celém rozsahu, včetně sirén. Krizové orgány města přesto v danou chvíli nezahálely. „Od první informace o nehodě jsme se snažili o získání dalších podrobností, a jakmile to bylo možné, tedy po varovném signálu hasičů, pustili jsme do rozhlasu standardizovanou zprávu odpovídající dané situaci. V průběhu odpoledne pak následovala ještě dvě další hlášení v městském rozhlase a občané byli městem informováni také prostřednictvím webových stránek města i médií,“ říká vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu Jiří Kyncl.

Město Pardubice každoročně vkládá nemalé prostředky do rozšiřování městského rozhlasového systému i do jeho údržby. Také díky tomu mohli být občané informováni o situaci v Semtíně a okolí bezprostředně poté, co město získalo příslušné informace. Že mají být lidé připraveni a mají vědět, jak v podobných situacích zachovat, pak rozhodně není výmyslem primátorky města a její snahou o zbavení se zodpovědnosti. Povinnost být připraven na mimořádnou událost dnes leží na každém z nás, každý je zodpovědný za svoji vlastní ochranu. A město vychází lidem v tomto směru vstříc. „V Radničním zpravodaji, který putuje zdarma do všech schránek ve městě, se v minulosti bezpečnostní pokyny pro různé krizové situace objevily. Občané, kteří mají přístup na internet, je pak mohou v nadstandardním rozsahu okamžitě nalézt na webových stránkách města. Město na toto téma uspořádalo i besedu,“ upřesňuje Kyncl. Město v daný okamžik vyvinulo maximální úsilí, aby byli lidé o aktuální situaci informováni a v rámci možností i poučeni o tom, jak se zachovat. Blízkost Synthesie a dalších chemických závodů je nicméně občanům Pardubic desítky let všeobecně známa a bez ohledu na zákonné povinnosti by skutečně mělo být v jejich zájmu umět na výstražné signály adekvátně zareagovat, nebo alespoň vědět, kde příslušné rady rychle získat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Louny: Nová ambulance denzitometrie

22:41 Louny: Nová ambulance denzitometrie

Od července bude na poliklinice v Lounech nově k dispozici ambulance denzitometrie.