Pardubice: Nová Montessori škola vznikne na Dubině

19. 11. 2020 12:59

Část objektů v areálu Základní školy Erno Košťála je od dnešního dne v rukou stavařů, kteří zde začnou budovat samostatnou základní školu s Montessori výukou. Díky úpravě stávající budovy ZŠ Erno Košťála bude město moci rozšířit výuku formou této metody o druhý stupeň a vyjít tak vstříc všem rodičům i dětem, kteří mají o Montessori vzdělání zájem.

Pardubice: Nová Montessori škola vznikne na Dubině
Foto: Archiv
Popisek: Pardubice
reklama

Od otevření prvního ročníku s Montessori výukou, který původně navštěvovalo 18 žáků, se počet dětí vyšplhal na více jak stovku. Děti mohly v Pardubicích řadu let navštěvovat pouze první stupeň této formy vzdělávání, od roku 2019 se jim však začaly otevírat i další ročníky.

„Zájem o tuto inovativní výuku neustále roste, i proto jsme se rozhodli postupně otevírat také ročníky druhého stupně Montessori výuky a následně vybudovat samostatnou ZŠ Montessori, díky které vzroste kapacita školy na 200 míst. Neposilujeme však „pouze“ kapacitu v rámci tohoto vzdělávání, ale zároveň tím uvolníme třídy v polabinské základní škole, kde doposud probíhá výuka, a posilujeme kapacity základních škol třetího školského obvodu. Rekonstrukcí a navrácením objektu pro účely vzdělání v areálu ZŠ Erno Košťála je jednoznačně nejefektivnějším řešením a přinese i řadu provozních benefitů,“ informuje náměstek primátora zodpovědný za oblast školství Jakub Rychtecký.

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12064 lidí

Jednotlivé Montessori třídy v současné době fungují při ZŠ Družstevní, kde byl pro žáky kromě prvního stupně pro tento školní rok otevřen také šestý ročník, sedmou třídu této inovativní formy výuky děti pro změnu navštěvovaly v pavilonu A ZŠ Erno Košťála na Dubině. Osmý ročník by se měl žákům poprvé otevřít již v prostorách nového objektu, který vznikne přestavbou pavilonu D při ZŠ Erno Košťála a do kterého budou po dokončení stavebních prací přesunuty všechny Montessori třídy.

„Stavební práce budou zahrnovat dispoziční úpravu tří nadzemních podlaží, řešení instalačních zařízení a rozvodů, přístavbu únikového schodiště a zpevnění ploch kolem objektu. Součástí úprav bude také vybudování výtahu, díky němuž bude škola přístupná opravdu každému a bude splňovat požadavky na bezbariérovost. Celý objekt bude navíc propojen se ZŠ Erno Košťála, kde budou žáci využívat tělocvičnu a moderní stravovací provoz,“ doplňuje primátor Martin Charvát s tím, že tato investice ve stavební části vyjde na přibližně 36 milionů korun s DPH. Pavilon D byl přitom ještě před více jak 14 lety využíván jako dílny a školní družina, v dalších letech jej měl pronajatý soukromý subjekt a nyní, poté co byl nájemní vztah ukončen, jej má město opět plně k dispozici a vrací jej zpět do školství.

Dodavatele na vybavení bude radnice hledat na začátku příštího roku. „Na vybavení školy potřebným nábytkem a informačními technologiemi počítáme s částkou 12 milionů korun. Zároveň probíhá i konkurzní řízení na ředitele/ředitelku nové školy, aby se vše včas stihlo připravit, dětem chceme novou školu otevřít již pro školní rok 2021/2022,“ uzavírá náměstek Rychtecký.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trutnov: Jak se změní kino Vesmír?

8:38 Trutnov: Jak se změní kino Vesmír?

Město Trutnov se letos pustí do další významné investiční akce. Tou je rekonstrukce budovy kina Ves…