Paměť národa je dlouhodobý a nekomerční projekt obecně prospěšné společnosti Post Bellum, v rámci kterého už téměř dvacet let sbírá jedinečná svědectví pamětníků 20. století. Ze svědectví shromážděných v Paměti národa vznikne program k třicátému výročí sametové revoluce Cesta ke svobodě. Obsahem projektu jsou společná prezentace, natáčení vzpomínek místních pamětníků a oslava 17. listopadu ve veřejném prostoru. Připojením k tomuto programu město získává status Město Paměti národa.
„Velmi mi záleží na tom, aby si Plzeň připomněla důstojným způsobem události roku 1989 a skutečně ve velkém oslavila tři desetiletí od pádu totalitního režimu. Sametová revoluce nám všem změnila životy, díky ní získaná svoboda je jednou z nejvyšších hodnot v životě člověka, které musíme chránit. Jsem rád, že jsme spolupráci se společností Post Bellum, která vykonává záslužnou činnost, potvrdili i podpisem memoranda,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.
„Ve středu 29. května zemřel další skvělý člověk s naprosto úžasným příběhem – Jiří Stránský, bývalý politický vězeň, spisovatel, velký skaut, člen Kolegia Paměti národa. Určitě znáte jeho Zdivočelou zemi. Jeho vyprávění jsme stihli a příběh zdokumentovali. Na Paměti národa uchováváme jeho několikahodinové vyprávění. Tisíce jiných příběhů mizí. A projekt Nezapomeňme k výročí sametové revoluce není vlastně o ničem jiném, než přimět rozumné a odpovědné představitele měst, aby nám pomohli tyto příběhy zachránit a vyprávět je ostatním, a to třeba venkovní výstavou, knihou, filmem či jinými způsoby. Na těchto příbězích se totiž ukazuje, v jaké době žijeme a co nás může potkat, když nebudeme obezřetní, občansky vzdělaní a aktivní,“ řekl Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa a ředitel Post Bellum.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV