Plzeň: Vodárna chystá nové investice i služby

16.12.2018 14:49

Velké investice v řádech set milionů korun chystá VODÁRNA PLZEŇ a.s., největší dodavatel vody na západě Čech. V příštím roce jde zejména o zahájení budování retenční nádrže Vinice zhruba za 190 milionů korun, která má zadržovat a postupně uvolňovat až šest tisíc kubíků dešťových vod. Nádrž vyřeší problémy s přetíženou kanalizační stokou v oblasti Vinic a Sylvánu, kde je nyní stop stav pro připojení se na kanalizaci.

Plzeň: Vodárna chystá nové investice i služby
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Na stavbu později naváže rekonstrukce a rozšíření roudenského kanalizačního sběrače za 120 milionů korun, což bude společná investice města a VODÁRNY PLZEŇ a.s. „Obě investice jsou potřebné nejen pro rozvoj Vinic, ale současně jsou nezbytné i pro stavbu Západního okruhu, jehož stavbu město Plzeň a Plzeňský kraj zahájí v příštím roce,“ přiblížil předseda představenstva VODÁRNY PLZEŇ a.s. a technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Dále bude VODÁRNA PLZEŇ a.s. pokračovat na v loni zahájeném odkanalizování městského obvodu Plzeň – Lhota. Stavba za 155 milionů korun zahrnuje 9,5 kilometru nově budované splaškové kanalizační sítě včetně tří nových čerpacích stanic odpadních vod. Veškeré splaškové vody ze Lhoty budou odváděny na centrální čistírnu odpadních vod v Plzni.

Obě akce podpořila dotací EU a to z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. V případě retenční nádrže Vinice jde o zhruba 111 milionů korun a v případě kanalizace ve Lhotě přibližně o 89 milionů korun.

Další vodárenské investice půjdou do obnovy a rekonstrukcí stávajících kanalizačních stok a vodovodních řadů, v roce 2019 to představuje přibližně 230 milionů korun. „Průměrná celková roční částka vynakládaná na obnovu infrastruktury vodovodů a kanalizací činí za vodovod 2,8% a za kanalizaci 2,3% hodnoty majetku společnosti VODÁRNA PLZEŇ a. s. Je to společně s Prahou nejvíc z měst v České republice,“ uvedl provozně technický ředitel VODÁRNY PLZEŇ a.s. Petr Zelenka.

Letos VODÁRNA PLZEŇ a.s. zrekonstruovala zákaznické centrum v administrativní budově v Malostranské ulici 143/2. Klientům je k dispozici větší diskrétní i čekací zóna, čtyři zákaznické přepážky, recepce a pokladna, kde lze uhradit veškeré účty hotově i platební kartou bez manipulačního poplatku. Inovací prošly webové stránky společnosti, které kromě jiného například umožňují díky nové aplikaci Webový vyjadřovací portál zadávat žádosti o vyjádření k existenci sítí vodovodu a kanalizace bez nutnosti návštěvy společnosti. „V příštím roce plánujeme službu rozšířit o zadávání žádostí o vodovodní a kanalizační přípojku pomocí tohoto portálu,“ uvedl generální ředitel VODÁRNY PLZEŇ a.s. Ludvík Nesnídal.

Pilotní projekt dálkových odečtů vodoměrů

Letos také probíhá pilotní projekt SMART dálkových odečtů vodoměrů. „V Plzni bylo osazeno novou revoluční technologií 500 odběrných míst. Jde o malé technické zařízení skládající se ze snímače a vysílače, které je umístěné přímo na vodoměru,“ upřesňuje Roman Moučka, vedoucí oddělení odečtové služby VODÁRNY PLZEŇ a.s.

Tato technologie umožňuje posílat pomocí IoT sítě přímo do zákaznického informačního systému VODÁRNY PLZEŇ a.s. odečty vodoměru včetně alarmových stavů jako jsou vysoké spotřeby, manipulace s vodoměrem, zamrznutí vodoměru. Systém dálkových odečtů vodoměrů by mohlo v budoucnu přinášet celou řadu výhod i odběratelům. Odběratel by mohl v zákaznickém portálu či mobilní aplikaci například zjistit okamžitý stav vodoměru, sledovat průběh spotřeby vody a zejména by ocenil upozornění na zvýšenou spotřebu, díky které by snáze odhalil únik vody.

VODÁRNA PLZEŇ zůstává i v roce 2019 generálním partnerem mládeže jednoho z nejúspěšnějších sportovních klubů v republice, FC Viktoria Plzeň, a je rovněž od roku 2018 generálním partnerem Zoologické a botanické zahrady města Plzně.

VODÁRNA PLZEŇ a.s. má nyní zhruba 43 tisíc odběrných míst. K největším odběratelům vody patří Plzeňská energetika a.s., Plzeňská teplárenská a.s., Plzeňský Prazdroj a.s., STOCK PLZEŇ – BOŽKOV s.r.o. a Fakultní nemocnice Plzeň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České Budějovice: Primátor přijme strážce pořádku z Lince

21:11 České Budějovice: Primátor přijme strážce pořádku z Lince

Na zkušenou do Českých Budějovic přicestují zástupci z partnerského Lince v úterý 22. října.