Každé z ramen má délku více než 48 metrů a celá stavba nahradí stávající shybku z roku 1940. Stavba si nevyžádá omezení pro automobilovou dopravu, pro cyklisty je navržena objízdná trasa Štruncovými sady. Dokončení se předpokládá letos v říjnu.
„Realizace byla naplánována na letní měsíce kvůli vhodným klimatickým podmínkám a na období sucha tak, aby byl zachován minimální průtok vody a zároveň nebyla překročena maximální stanovená hodnota průtoku vody v korytě,“ uvedl technický ředitel vodárny Radovan Škarban. Vše probíhá ve spolupráci s Povodím Vltavy.
Před zahájením samotného výkopu je nutné zajistit přesměrování vody mimo pracovní prostor, čímž se umožní suché a bezpečné prostředí pro stavební práce. Řeka se v podstatě přepůlí, přičemž se voda svede nejprve do jedné poloviny a později zase do druhé. V prostoru se vykope rýha, do které bude položeno potrubí v ocelové chráničce. Dno výkopu je přibližně dva metry pod stávajícím dnem řeky. Potrubí se předem smontuje a pomocí jeřábu se položí do výkopu.
Součástí stavby je pokládka vodovodních řadů a přeložka plynovodu.
Pro bezpečný sestup na náplavku nechala vodárna poblíž stavby postavit dřevěnou bezbariérovou lávku pro pěší a cyklisty.
Zhotovitelem stavby je Společnost infrastruktura – STAVMONTA – PORR a předpokládaná hodnota stavby činí 32,5 milionu korun včetně DPH.
Shybka je inženýrský prvek na vodovodní síti, díky kterému se překonává překážka (např. řeka) tím, že se dočasně sníží pod její úroveň a poté se znovu vrátí do původní výšky. Taková trasa je velmi náročná na přesnost a vyžaduje pečlivou projektovou přípravu, plánování a samotnou realizaci za vhodných klimatických podmínek. V tomto případě se jedná o shybku pod řekou Radbuzou, která nahradí potrubí z roku 1940.
VODÁRNA PLZEŇ a.s. je největším provozovatelem vodohospodářské infrastruktury v rámci Plzeňského kraje, co se týká počtu zásobených obyvatel pitnou vodou. Zásobuje jich více než 244 tisíc a ročně vyrobí více než 14 500 tis. metrů krychlových pitné vody. Úpravna vody v Plzni na Homolce má kapacitu tisíc litrů za sekundu. Celkem spravuje vodovodní síť o délce 1 413 kilometrů a také 974 kilometrů kanalizační sítě a 26 čistíren odpadních vod.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV