Plzeňané se zajímají o budoucnost Chlumu a okolí

16.03.2019 17:57

Naučná stezka, dětské hřiště, cyklostezky, cesty pro pěší nebo třeba nová vyhlídka by mohly vylepšit vrch Chlum i jeho okolí. Jak si město tyto úpravy představuje, se přišlo přesvědčit více než 160 Plzeňanů z Doubravky i dalších částí krajské metropole.

Plzeňané se zajímají o budoucnost Chlumu a okolí
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Veřejné představení územní studie Bukovec – krajina se uskutečnilo v úterý 12. března. Za město Plzeň byla přítomna Irena Vostracká, ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně, který vypracování studie zadal. Zpracovatelkou studie je architektka Jana Kohlová.

„Toto místo je velmi cenným kusem přírody v našem obvodě s rekreačním významem pro celou Plzeň. Z tohoto důvodu usilujeme o jeho zvelebení a zlepšení přístupnosti pro naše občany,“ uvedl starosta čtvrtého městského obvodu Tomáš Soukup.

Právě zlepšení prostupnosti pro pěší i cyklisty je věnována velká část studie. Navrhuje nové pěší stezky a cyklistům by měla sloužit nová cyklostezka v místě původní železniční tratě. Mimo sítě cest zpracovatelé podrobněji řešili, které lokality v okolí Chlumu využít jako odpočinková a vyhlídková místa. Detailněji je studií řešeno využití okolí rozhledny na Chlumu. Ta by se dle názoru radnice měla opět stát cílovým místem pro obyvatele širokého okolí. V tomto veřejném prostoru je navrženo zachování stávajícího dětského hřiště a doplnění mobiliáře o ohniště a další prvky. Odstraněn by měl být stávající plot a okolní porost by měl být prosvětlen. Po obvodu rozhledny by ho mohla nahradit okružní cesta doplněná o interaktivní naučnou stezku. Návrh pracuje s variantou opravení rozhledny a znovu postavení přilehlé restaurace. O odkupu rozhledny nyní jedná radnice Městského obvodu Plzeň 4 s vlastníkem stavby.

Na svahu Chlumu se mezi lety 1936 až 1953 nacházel skokanský můstek a i tomuto místu se studie věnuje. Navrhuje vybudovat vyhlídkovou terasu, jež přiláká návštěvníky na místo zajímavé výhledem i sportovní historií. Dalším bodem představení studie i diskuse byla stávající víceúčelová nádrž v Bukovci. Studie počítá se zachováním nádrže včetně všech jejích způsobů využití. Vedení obvodu počítá s její částečnou obnovou již na podzim tohoto roku. Následně bude řešen přesný vzhled nádrže. V této fázi bude zapojena i veřejnost.

V diskusi sdělili občané své poznatky, náměty i obavy týkající se budoucnosti Chlumu a okolí. Objevovala se témata parkování v okolí, vzhledu cyklostezky a jejího okolí či budoucnost nádrže v Bukovci. „Všechny názory a připomínky občanů vezmeme při řešení tohoto území v potaz ať už při dopracování územní studie či při přípravě projektových dokumentací k jednotlivým projektům. Pro sběr připomínek obyvatel je na webových stránkách Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně (ukr.plzen.eu) připraven kontaktní formulář, ve kterém nám mohou občané sdělit svůj názor,“ uvedla ředitelka útvaru Irena Vostracká. Připomínky a komentáře ke studii je možné zasílat poštou na adresu Útvar koncepce a rozvoje města Plzně, Škroupova 5, 305 84 Plzeň nebo prostřednictvím kontaktního formuláře do 27. března 2019.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Osud Galerie cti přiblíží architektonická soutěž

7:17 Hradec Králové: Osud Galerie cti přiblíží architektonická soutěž

Po měsících příprav, do kterých se zapojila i veřejnost, vypíše město architektonicko-výtvarnou sout…