Když jsme v letech 2018-2019 ve Lhotě rekonstruovali márnici a oplocení hřbitova, nalezli jsme dvě části památníku padlých dobrovolných hasičů z 1. světové války, který byl po roce 1945 odstraněn a o jehož existenci se vědělo pouze na základě stručného zápisu v obecní kronice,“ vysvětluje Vlastimil Grof z Odboru rozvoje města Městského úřadu Trutnov. Radnice se tak pustila do kompletní obnovy tohoto památníku.
Nejprve se vykopal a vybetonoval základ pro instalaci památníku a restaurátorsky očistily a opravily jeho dochované části. Chybějící podstavec a další díly byly nově vyrobeny z božanovského pískovce a spolu s původními byly osazeny na základ. „Původně se památník nacházel u bývalé hasičské zbrojnice, což je v místech dnešní autobusové točny. Víme, že už ve 30. letech byl kvůli poškození přemístěn ke hřbitovu, ovšem nikdo bohužel neví, na jaké konkrétní místo. I z toho důvodu, jsme jej umístili na důstojné prostranství vedle lhoteckého hřbitova,“ popisuje Vlastimil Grof. Podle návrhu byla dále vyrobena nápisní deska se jmény padlých. Nakonec se provedlo vyspárování památníku a drobné terénní úpravy. Obnova vyšla na necelých 100 tisíc Kč, ovšem radnici se na ni podařilo získat dotaci z Královéhradeckého kraje ve výši 45 tisíc Kč.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.



