Územní plán je z hlediska obce nejdůležitějším nástrojem územního plánování. Určuje koncepci jejího územního rozvoje, což znamená, že vymezuje zastavěné území, určuje zastavitelné plochy či plochy pro veřejně prospěšné stavby a také stanovuje podmínky využití těchto ploch. Bez územního plánu nelze ve městě nebo obci vymezit plochy pro novou výstavbu. V řadě případů je také podmínkou pro poskytování prostředků z veřejných rozpočtů.
Současný územní plán Znojma je platný od roku 2000. Byl tehdy pořízen společně pro město Znojmo a obce Dobšice, Kuchařovice, Nový Šaldorf-Sedlešovice a Suchohrdly. Postupem času schválilo zastupitelstvo města devět změn územního plánu, které zahrnují více než sto změn dílčích. To samozřejmě činí dokumentaci zejména pro veřejnost velmi nepřehlednou.
K vypracování nového územního plánu však nutí obce a města také novela stavebního zákona. Stanoví, že do roku 2020 musí obce pořídit nový dokument tohoto druhu. Posléze budou mít povinnost jej každé čtyři roky aktualizovat.
Proces přípravy územního plánu je velmi složitý a také časově náročný. Od rozhodnutí o jeho pořízení vede dlouhá cesta přes zpracování návrhu zadání, koncept dokumentu až po zpracování jeho návrhu a nakonec vydání územního plánu zastupitelstvem města.
Někdy se stanoviska dotčených orgánů mohou lišit od představ obce. V takovém případě se musí obě strany dohodnout na konečné verzi. Ve Znojmě se to týkalo například dalších rozvojových ploch pro firmu Pegas v Příměticích. Na misce vah pak stojí nové pracovní příležitosti, které přinesou živobytí desítkám rodin a na druhé třeba ochrana zemědělského půdního fondu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: znojmocity.cz