Praha 10 se stala lídrem participace, je úspěšnější než New York

26.12.2016 9:36 | Zprávy
autor: PV

Zatímco radnice v hlavním městě i za jeho hranicemi dávají obyvatelům možnost rozhodovat v rámci takzvaných participativních rozpočtů o využití přesně dané částky letos premiérově, Praha 10 realizuje tento projekt, nazvala ho Moje stopa, letos už podruhé.

Praha 10 se stala lídrem participace, je úspěšnější než New York
Foto: praha10.cz
Popisek: Úřad Městské části Praha 10

„Jde asi o nejpovedenější pébéčko (pozn. PB-participatory budgeting=participativní rozpočtování), jak participativnímu rozpočtu říkáme, v Česku. Je otevřený a plní svůj hlavní účel: umožňuje občanům proniknout do fungování městské části a problematiky rozpočtu,“říká Dominik Jandl z týmu Demokracie 2.1, který pracuje na testování a vývoji platformy využitelné při nejrůznějších hlasováních u obecních záležitostí nejen v Česku, ale i v dalších pěti zemích.

„V New Yorku, kde hlasování v rámci procesu participativního rozpočtu realizujeme pro tamní radnici také, byl v přepočtu na obyvatele úspěšnější než Praha 10 jen jeden obvod,“ pokračuje. Praha 10 je proto vnímána jako jeden z lídrů participace nejen v rámci Prahy a celé ČR, ale svým přístupem si získala respekt i v zahraničí. „Desítce se daří propojovat participaci s prací architektů, potažmo aplikování participativních procesů na úpravy veřejných prostor. Městská část se tak staví po bok světových metropolí a architektů, kteří trend začleňování komunit do plánování prosazují,“ sděluje Petr Lebeda z týmu D21.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká Lípa: Sloučení některých českolipských škol

7:27 Česká Lípa: Sloučení některých českolipských škol

Od 1. ledna 2028 bude mít město Česká Lípa kvůli sloučení papírově o pět školských zařízení méně. Na…