„Jde asi o nejpovedenější pébéčko (pozn. PB-participatory budgeting=participativní rozpočtování), jak participativnímu rozpočtu říkáme, v Česku. Je otevřený a plní svůj hlavní účel: umožňuje občanům proniknout do fungování městské části a problematiky rozpočtu,“říká Dominik Jandl z týmu Demokracie 2.1, který pracuje na testování a vývoji platformy využitelné při nejrůznějších hlasováních u obecních záležitostí nejen v Česku, ale i v dalších pěti zemích.
„V New Yorku, kde hlasování v rámci procesu participativního rozpočtu realizujeme pro tamní radnici také, byl v přepočtu na obyvatele úspěšnější než Praha 10 jen jeden obvod,“ pokračuje. Praha 10 je proto vnímána jako jeden z lídrů participace nejen v rámci Prahy a celé ČR, ale svým přístupem si získala respekt i v zahraničí. „Desítce se daří propojovat participaci s prací architektů, potažmo aplikování participativních procesů na úpravy veřejných prostor. Městská část se tak staví po bok světových metropolí a architektů, kteří trend začleňování komunit do plánování prosazují,“ sděluje Petr Lebeda z týmu D21.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV