Praha 5: Bydlet trochu jinak

16.11.2020 8:38

„Můj dům, můj hrad, toto pravidlo platí odnepaměti samozřejmě o bydlení jako takovém. Byt je cenné zázemí, kde trávíme více než polovinu života, a obzvlášť to platí ve věku, kdy člověk stárne, a byt se teprve tehdy stává doceněnou oázou klidu, bezpečí a pohody,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Praha 5: Bydlet trochu jinak
Foto: Praha 5
Popisek: Dům s pečovatelskou službou v Zubatého ulici v Praze 5

„Důležitou roli hrají i sousedské vztahy, mít sousedy a možnost popřát si hezký den, společně posedět a popovídat třeba i u dobré kávy a vědět, že okolo jsou lidé nablízku, to je výhoda. Ne všichni však tuto devízu mají ve věku, kdy by to nejvíc potřebovali. A proto vám představíme trochu jinou formu bydlení, kde mohou bydlet senioři tak, jak chtějí, a ještě něco navíc,“ dodává Lachnit.

Krátkým historickým exkurzem se přeneseme do oblasti Smíchova, do jednoho z nejkrásnějších domů, či spíš paláce v ulici Zubatého 10, který je opředen bohatou historií. Historickou reminiscencí se dostaneme do přelomu 16. a 17. století, kdy se na tomto místě nalézal panský dvůr se zahradami a usedlostmi Prstenka a Maxmiliánka. Na místě, kde se nachází právě náš Dům s pečovatelskou službou (dále jen DPS), bylo pravděpodobně hliniště cihelny. Do poloviny 19. století vlivem industrializace tady na předměstí Smíchova při břehu Vltavy začaly vznikat první cihelny. V roce 1891 se právě lokalita ulic Zubatého a Arbesova náměstí stala nejhezčím náměstím Smíchova a dodnes je na dvoře DPS zachována malá zahrada. A teď se zde zastavme a vraťme se do současnosti přímo do DPS.

Městské části Praha 5 se ve spolupráci s příspěvkovou organizací Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (dále jen „CSOP Praha 5“) povedlo v roce 2014 získat celý dům Zubatého 10 pro ucelený komplex bytů zvláštního určení pro seniory. Jedná se o dům s poskytováním pečovatelských služeb, které jsou k dispozici nájemníkům. Bydlí zde senioři, kteří jsou schopni samostatného bydlení, ale mohou si vybrat z nabídky pečovatelských služeb, které z důvodu často zhoršujícího se zdravotního stavu a částečného omezení soběstačnosti právě potřebují. Tato forma bydlení se stává pro seniorskou veřejnost velmi žádanou, oblíbenou a potřebnou.

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13078 lidí

Jak nájemníci-senioři sami z vlastních zkušeností říkají, je to senzační bydlení s bonusem dalších služeb, které rádi využívají. Cítí zde pocit bezpečí, sounáležitosti, nejsou opuštění a nezůstávají na nic sami, mají si s kým popovídat. Přitom však mají zachováno své soukromí, na které jsou zvyklí a které je samozřejmě respektováno. Výhodou tohoto typu bydlení je, že si senioři zařizují byty sami i vlastním nábytkem podle svého. Každý nájemník má na byt zvláštního určení uzavřenou s městskou částí Praha 5 nájemní smlouvu. Pokud mají domácího mazlíčka, psa nebo kočičku aj., mohou si je vzít s sebou, což je pro ně velmi důležité. A i o ně je zde postaráno. Senioři zde mají zajištěnou denní profesionální službu pečovatelek z CSOP, které jsou jim k dispozici v přízemí, pravidelně sem dochází za svými klienty i sociální pracovnice.

Městská část Praha 5 však ještě zřídila třináct bytů s pečovatelskou službou v bytových domech, které svým vybavením odpovídají bytu v DPS. Ty jsou v ulici Štefánikova 259/51 (9 bytů), Štefánikova 248/28 (3 byty) a Štefánikova 249/30 (1 byt). V DPS Zubatého 10 je celkem 34 bytů, z toho 20 garsoniér a 14 bytů 1+1. Byty jsou 1. kategorie, vybavené kuchyňskou linkou a vestavěnou skříní. Přidělování bytů v DPS, ale i bytů s pečovatelskou službou upravují Zásady nájmu bytů zvláštního určení, tj. bytů v DPS, a najdete je na stránkách www.csop5.cz.

A aby bydlení seniorů bylo ještě komfortnější a služby zejména pro seniorskou veřejnost z Prahy 5 komplexnější, je v suterénních prostorách DPS k dispozici Wellness centrum pro seniory. Z nabídky si může vybrat opravdu každý, nabízíme využití koupání ve speciální vaně s bočním vstupem a hydromasáží, samostatně, ale i s asistencí. Velmi oblíbenými službami jsou masáže, pedikúra, manikúra, parafínové zábaly rukou. Provoz wellness centra pro seniory zajišťuje vedoucí. Masáže provádíme na základě přání klienta, od klasických masáží celého těla nebo dle domluvy s masérkou lze kombinovat masáže různých částí těla. Masáže provádějí profesionální masérky. Pedikúru pro seniory z Prahy 5 poskytujeme na základě předchozího objednání. Pedikérky dochází buď přímo do domácností klientů, nebo se klienti mohou objednat přímo ve wellness centru. Nabídku pedikúry jsme rozšířili i pro seniory a klienty pečovatelské služby, kteří jsou hospitalizováni v nemocničních zařízeních. Ve wellness centru mohou jak nájemníci domu, tak seniorská veřejnost využít vedle péče o tělo samozřejmě i další nabídky 'péče o duši'. Vybírat mohou z aktivizačních programů, tréninků paměti, které zde začínají v říjnu. A dále připravujeme reminiscenční posezení, výtvarnou dílnu, k dispozici je pro seniory PC a internet. A ti, kdo mají rádi zahradu a zahradničení, mohou si posedět, sázet nebo relaxovat v komunitní zahradě, která je otevřena celoročně přímo v přízemí.

Demografický vývoj mluví jasně, populace stárne a realitou se stává fenomén stárnutí. Naše století je prokazatelně stoletím seniorů. Městská část Praha 5 reaguje na tuto situaci podporou rozvoje seniorského bydlení právě formou realizace výstavby domů s pečovatelskou službou. Pokud uvažujete o možnosti bydlet trochu jinak, přijďte se podívat nebo zrelaxovat, kontaktujte nás, těšíme se na vás.

Najdete nás i na webových stránkách www.csop5.cz a na Facebooku.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Co je to dezinformace?

Proč není tento pojem legislativně uchopen a jak je možné, že i přesto vláda vyhazuje miliony za boj proti nim? Jak se dezinformace pozná?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přerov: Stavební firma začne v lednu s rekonstrukcí budovy na náměstí TGM 16

22:09 Přerov: Stavební firma začne v lednu s rekonstrukcí budovy na náměstí TGM 16

Smlouva na rekonstrukci budovy na náměstí TGM 16 byla oficiálně podepsána. Svými podpisy ji potvrdil…