Praha 5: Dům sociálních služeb Na Neklance 15 ovládla technika

02.11.2017 8:35

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 provozuje odlehčovací pobytové zařízení, které najdete v ulici Na Neklance 15 v Radlicích. Je to malé, přátelské zařízení rodinného typu, určené pro 27 seniorů ve věku od 60 let a výše, kteří se ocitli v situaci, kdy si nejsou jisti anebo nejsou momentálně vůbec schopni se o sebe doma sami postarat a potřebují zajistit 24hodinouvou péčí a podporou odborníků. Nejdůležitější je pro ně získat znovu ztracenou jistotu, životní směr a načerpat optimismus.

Praha 5: Dům sociálních služeb Na Neklance 15 ovládla technika
Foto: Praha 5
Popisek: Dům sociálních služeb Na Neklance

"Naše zařízení se liší od ostatních pobytových zařízení tím, že v případě volné kapacity jsme schopni přijmout klienta i v rozmezí dvou dnů. V tomto případě je výhodou, že klient nemusí dlouhodobě čekat na přijetí do zařízení. V našem zařízení se zároveň snažíme přizpůsobit potřebám člověka, který se ocitl v subjektivně bezvýchodné situaci, která ho demotivuje a frustruje," zdůrazňuje radní JUDr. Petr Lachnit.

Odlehčovací pobytové zařízení je často vyhledáváno i rodinnými příslušníky, známými, neformálními pečovateli, kteří náročnou péči o svého seniora zajišťují dlouhodobě a potřebují si sami odpočinout, načerpat síly nebo si zařídit své osobní věci. Někdy je nutné i zkonfrontovat situaci – starám se dobře? I oni mají své obavy, jak bude pobyt pro jejich seniora náročný, jak bude probíhat, co všechno bude zvládat v jiném prostředí a v neposlední řadě, kdy se vrátí zpět domů.

Nejdůležitějším momentem je však pro seniory bezpečnost prostředí, ve kterém žijí nebo se ocitají. A právě v naší pobytové odlehčovací službě Na Neklance 15 jsme se tímto tématem dlouhodobě zabývali a považujeme ho za klíčovou součást kvality poskytování péče o naše klienty. Zavedením signalizační techniky na podzim tohoto roku jsme zmodernizovali a zefektivnili systém poskytování pečovatelské a zdravotnické péče v celém našem zařízení. Každý klient má k dispozici na pokoji a to přímo u lůžka pro ovládání snadno dosažitelné tísňové tlačítko, které v případě nouze, jako je například zhoršení zdravotního stavu, pádu aj. přivolá k sobě okamžitou pomoc pečovatelské služby nebo zdravotní sestry v kteroukoli hodinu.

SOS tísňový systém ve všech prostorách

Tísňová péče je zavedená na chodbách, sociálních zařízeních a společných prostorách včetně atriové venkovní zahrádky uvnitř domu, zkrátka všude, takže klient si je prakticky odkudkoli schopen zavolat pomoc a je si jist, že bude okamžitá. Na jednotlivých patrech domu jsou na LCD panelech značení, která v případě spuštění vizuálně signalizují, odkud byl tísňový systém vyslán. Zavedením SOS tísňového systému ve všech prostorách domu vznikly podmínky pro bezpečný pohyb klientů a včasnou odbornou pomoc ze strany personálu v nepřetržitém provozu. Nejvíce nás těší, že samotní klienti se velmi rychle naučili systém ovládat a zvládat ve chvílích, kdy je nezbytná pomoc druhého. V celém domě jsou rozmístěna signalizační SOS tlačítka, která slouží k okamžitému přivolání pomoci a zároveň k bezpečnému pohybu našich klientů. Tuto novinku oceňují příbuzní a známí, kteří sem docházejí na návštěvy a společenské aktivity.

A aby bylo ovládnutí technikou skutečně úplné, naši klienti mají možnost využívat ke komunikaci i skype. V současné době se stal běžným společníkem, který jim umožňuje na dálku komunikovat a prožívat se svými příbuznými nebo známými běžné radosti a starosti a jejich životní příběhy. Naši klienti jsou prostě šikovní, zvídaví a plni optimismu a zájem mají i o techniku.

reklama

autor: PV

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kladno: Výjimečná výstava historických i současných betlémů z různých materiálů

7:04 Kladno: Výjimečná výstava historických i současných betlémů z různých materiálů

Výjimečná expozice historických i současných betlémů byla otevřena v Kladenském zámku. Nejen dřevo, …