Záměrem výstavy je seznámit veřejnost stručně, objektivně a fundovaně s metodami Tradiční čínské medicíny (TCM), které jsou čím dál efektivněji využívány k podpoře a doplnění standardní lékařské a zdravotní péče. Na základě mezivládních dohod mezi ČR a ČLR, a také dalších 15 zemí Střední a Východní Evropy, získávají pacienti i lékaři možnost aplikovat zkušenosti čínské medicíny. Metody TCM, v principu již 5 000 let rozvíjené, a zejména v poslední době zdokonalované díky nejmodernějším vědeckým postupům a technologiím, jsou tak k dispozici i našim lékařům, kteří mohou následně spolupracovat s terapeuty a dalšími praktiky.
Expozice nabízí možnost pochopit průřez historií, propojit souvislosti, upřesnit si leckdy jen laicky a neodborně vnímané a vykládané pojmy, měnící se v mýty a legendy. Podporuje přístup odborné kontroly a regulace ze strany lékařů, odpovědnost k pacientům, ale i nutnost pružnějšího přístupu k úpravám legislativy a podmínek, za kterých je u nás TCM praktikována. Stejně jako v další již téměř stovce zemí probíhá implementace TCM do systémů zdravotnictví ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Její generální ředitelka Dr. Margaret Chan loni na Summitu 16+1, který se konal v Praze a zabýval mezinárodní spoluprací v oblasti TCM, zdůraznila, že dva zdravotnické systémy rozhodně nemusí jít proti sobě. Tradiční a západní medicína se mohou doplňovat a inspirovat.
„Samozřejmě jsme se rozhodli tento projekt podpořit. Hlavní město totiž nemá ani vlastní metropolitní nemocnici, ani vlastní systém zdravotnických zařízení. Proto nám metody TCM, prezentované a nabízené formou informačního centra a podobných neziskových projektů, umožní nabídnout pomoc mnoha skupinám Pražanů - seniorům, dětem, sportovcům a dalším. Jako levnější a dostupnější nabídka je to nepochybně velmi přínosné,” řekl Radek Lacko, radní hl. m. Prahy pro zdravotnictví.
„Tradiční čínské medicína je téma zajímavé i pro nás z hlediska kultury. Během tisícileté historie vznikaly záznamy, učebnice, nástroje, které jsou kvalitními a neocenitelnými artefakty. Hlavní město Praha je centrem kultury a podobnou prezentací a exponáty se samozřejmě pyšní. A pokud se prolínají obě oblasti, vznikají jistě zdravé kulturní hodnoty a věřím, že i zdravotnictví se stává kulturnějším. Díky Memorandu sesterských měst Peking - Praha se naše spolupráce promítne i do dalších oblastí, například v oblasti sportu, turistiky či cestovního ruchu - což ostatně tady na Staroměstské radnici, vidíme už teď. Výstavu jsme podpořili, protože informace a komunikace na toto téma je prospěšná nejen občanům Prahy, sdílet ji mohou i v dalších krajích,” uvedl Jan Wolf, radní hl. m. Prahy, v jehož gesci je kultura.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV