Praha začala se stavbou pomníku válečným letcům

03.06.2014 20:49

Praha 1 začala se stavbou diskutovaného pomníku československým válečným letcům na Klárově. Dělníci v severní části parku vyhloubili mělkou kruhovou jámu, ve které bude umístěn podstavec sochy. V parku také budují přípojky. Umístění pomníku povolil přes nesouhlas památkářů v pondělí stavební úřad Prahy 1.

Praha začala se stavbou pomníku válečným letcům
Foto: ČT
Popisek: Pomník internacionalistům na pražských Olšanských hřbitovech

Dvoumetrovou sochu okřídleného lva věnuje Česku britská komunita žijící v ČR. Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth. Socha by měla být odhalena 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda a Praha 1 ji chtějí od začátku umístit na Klárově.

Památkáři s umístěním pomníku nesouhlasí

Lokalita se nezamlouvá památkářům. Národní památkový ústav vydal záporné stanovisko, podle kterého je pro dané místo socha příliš monumentální. Nelíbí se jim také to, že je již v parku umístěn jiný pomník. Iniciativu ale přivítali a navrhli jiná místa v centru, třeba na pozemku Ministerstva obrany poblíž tramvajové zastávky Pražský hrad, nebo u Revoluční ulice poblíž nábřeží Ludvíka Svobody. Konečné stanovisko by měl vydat magistrátní odbor památkové péče.

Pomník může být kvůli památkářům i odstraněn

Stavební úřad Prahy 1 ale na jejich rozhodnutí nepočkal a v pondělí stavbu povolil s odvoláním na nedostatek času kvůli termínu odhalení 17. června. Památkáři chtějí napadnout zákonnost rozhodnutí. Pokud by uspěli, věc by mohla skončit i odstraněním pomníku.

Ředitel památkového odboru Jiří Skalický dnes ČTK řekl, že rozhodnutí ještě oficiálně neobdržel, chce proto ve čtvrtek nahlédnout do spisu. Prahu 1 opět kritizoval, podobný postup prý radnice zvolila i v minulosti. Její přístup nazval „uzurpací moci".

Rozhodnutí stavebního úřadu naopak v pondělí přivítal předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj je nešťastné, že darované dílo vyvolává mezi orgány památkové péče tolik zbytečných debat.

Primátor se postavil za památkáře

Na stranu památkářů se naopak postavil pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). „S ideou vystavění památníku československým válečným letcům z RAF obecně jednoznačně sympatizuji. Proces jeho případné realizace by nicméně měl respektovat konkrétní věcné argumenty NPÚ," sdělil ČTK.

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přes 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně bylo populistického na návrhu ANO zmrazit platy politiků?

Protože nyní už to chcete taky, když vás k tomu vyzval i prezident. V čem bude váš návrh od toho opozice nepolulistický? A co, že jste (až) nyní tak otočili? A proč je vůbec třeba, aby byly platy politiků pravidelně valorizovány, když spousta jiných skupin lidí, ale i třeba státních profesí se stejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brno: Dny elektronové mikroskopie - poznejte podivuhodný mikrosvět

17:39 Brno: Dny elektronové mikroskopie - poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii…