Před 52 lety vpadly do Liberce sovětské tanky

21.08.2020 20:10

Dnes je tomu přesně 52 let, kdy do Československa vpadla okupační vojska Varšavské smlouvy a kdy v Liberci došlo k událostem, které se černým písmem zapsaly do dějin města.

Před 52 lety vpadly do Liberce sovětské tanky
Foto: liberecky-kraj.cz
Popisek: Liberec

Srpnové události roku 1968 si dnes dopoledne u tankového pásu na náměstí Dr. Edvarda Beneše připomnělo vedení města Liberec v čele s primátorem Jaroslavem Zámečníkem a řada hostů včetně hejtmana Martina Půty, čestného občana města Jana Šolce a zástupců Parlamentu ČR. Pietního shromáždění se zúčastnily více jak dvě stovky lidí. Účastníci shromáždění uctili oběti okupace položením květin k pomníku a minutou ticha.

Úvodního slova se ujal primátor Liberce Jaroslav Zámečník. „Můžeme si stokrát říkat, že nesmíme a nechceme na tragické události roku 1968 zapomenout. Každý rok nás však od nich přirozeně víc a víc vzdaluje. Nejen dnešní mládež či ti o něco starší, ale už ani padesátníci, kteří byli v té době  dětmi, si nemohou pamatovat atmosféru tehdejších dní. Rok 1968 se zkrátka stává vzdálenou historií.  A čím víc se smutné výročí vzdaluje, tím důrazněji bychom si jej měli připomínat," řekl primátor.

„Pevně věřím, že podobná tragédie se už nebude opakovat a naše vydobytá svoboda a demokracie nebude zničena žádnou totalitou. Zůstaňme však ve střehu, náš dnešní život a jeho nekonečné možnosti si hýčkejme, a hlavně - nezapomeňme,"  dodal na závěr.

Invaze vojsk Varšavské smlouvy pod vedením Sovětského svazu v noci z 20. na 21. srpna 1968 za sebou zanechala přímo v Liberci devět mrtvých a mnoho zraněných a zastavila v Československu proces demokratizace a období politického uvolnění.

Bratrská pomoc, jak později vojenskou agresi označoval normalizační komunistický režim po dlouhých 21 let, si v Liberci vyžádala nejvíc obětí po hlavním městě. Invazi na náměstí Dr. Edvarda Beneše padli za oběť Jindřich Kuliš, Josef Fialka, Zdeněk Dragoun, Rudolf Starý, Eva Livečková, Stanislav Veselý, Miroslav Čížek, Bohumil Kobr a Vincenc Březina, jejichž jména jsou zvěčněna na pamětním tankovém pásu na průčelí radnice.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Proběhla velká úklidová akce dobrovolníků

22:28 Liberec: Proběhla velká úklidová akce dobrovolníků

Statutární město Liberec opět podporovalo dobrovolníky, kteří se připojili k úklidové akci Ukliďme L…