Prostějov: Jak město pracuje se modrozelenými technologiemi?

09.11.2022 8:35 | Tisková zpráva
autor: PV

Město Prostějov už delší čas realizuje projekty tzv. modrozelené infrastruktury. Jednou z těchto realizací je i nedávno zprovozněná budova ekocentra na Husově náměstí. Objekt slouží ochráncům přírody, kteří zajišťují ekologickou výchovu a vzdělávání pro školy a veřejnost.

Prostějov: Jak město pracuje se modrozelenými technologiemi?
Foto: prostejov.eu
Popisek: Prostějov

Stavba byla v nevyhovujícím technickém stavu. Proto se město rozhodlo pro výstavbu nové – zelené budovy. Náklady na výstavbu nové budovy dosáhly 10 milionů korun, z toho 1 milion činila dotace z Olomouckého kraje.

„Objekt nyní disponuje nejmodernější modrozelenou infrastrukturou. Umí využívat dešťovou i splaškovou vodu. Konkrétně dešťovou na zalévání, šedá splašková voda z umývání rukou, ze dřezů nebo z myčky je pak svedena do čističky odpadních vod a po vyčištění do retenční nádrže. Tato voda se pak využívá například ke splachování záchodů. Dešťová voda končí v retenční nádrži s bezpečnostním přepadem do vsakovací rýhy a s čerpadlem pro možnost využití k zalévání. Budova si zároveň vyrábí část energie ze solárních panelů, které jsou umístěny na části střechy. Na zbytku střechy je pak vysázena vegetace. Budova se dočká i popínavých rostlin, které budou vysázeny kolem sloupů ve vnitřním traktu,“ popsala 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Svěřenecký fond

Jak to doopravdy je? Vy jste tvrdil, že Agrofert svěříte do svěřeneckého fondu, což se zatím nestalo. Proč? A taky jste tvrdil, že vašim dětem připadne až po vaší smrti, ale prý to bude možné už poté, co skončíte ve funkci a dokonce z vás budou moci udělat správce. Je to pravda nebo ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jičín: Záchranný archeologický výzkum odhalil přívod ke Grossovu mlýnu

10:23 Jičín: Záchranný archeologický výzkum odhalil přívod ke Grossovu mlýnu

Od 19. ledna 2026 probíhá v ulici Ruská v Jičíně záchranný archeologický výzkum, realizovaný v trase…