Prostějov: V prosinci si připomínáme pětici osobností

27.12.2016 18:01 | Zprávy

Antonín Kameník, Jan Faustin Procházka, Ondřej Přikryl, Emanuel Miřiovský a František Brodický - osobnosti, které byly spjaty s Prostějovem.

Prostějov: V prosinci si připomínáme pětici osobností
Foto: prostejov.eu
Popisek: Prostějov

Je to 130 let co se narodil akademický malíř, grafik a středoškolský pedagog Antonín Kameník (1886–1959). Rodák z Krahulčí u Telče absolvoval v roce 1912 studia na AVU v Praze u Františka Ženíška. Krátce učil na reálkách v Telči a Litovli. V letech 1919–1941 působil jako profesor kreslení na reálce v Prostějově. Zde vychoval celou řadu žáků, mezi nimi i výtvarné umělce Aloise Fišárka a Karla Vacu. Kameníkovým žákem byl také spisovatel a dramaturg Sergej Machonin. On sám sice inklinoval k modernímu umění, ve svých vzpomínkách však dovedl Kameníkovu tvorbu ocenit. Napsal zde: „Přesto se mi dodnes líbí jeho jemné rytiny lesů a mám zvláštní slabost k jeho nijak oslnivému linorytu sněhem poprášeného Prostějova s průhledem do židovských uliček, s věží a radnicí.“  Kameník byl především vynikajícím grafikem. Známé jsou jeho lepty, suché jehly, linoryty a dřevoryty. Sběratelsky jsou dodnes cenné jeho ex libris a novoročenky. Vytvořil také plakáty, návrhy na prapory pro různé spolky, diplomy a pamětní listy. Byl velkým milovníkem divadla a pravidelně kreslil scénické výjevy blízko jeviště (např. Piková dáma, Dalibor, RUR, Král Oipidus). Připomenout můžeme i jeho krajinářské náměty a lesní zátiší z prostředí Valašska, Šumavy a Slovenska. Podílel se také na úpravách a ilustracích knih (např. O. Přikryla, F. C. Župky a O. F. Bablera). Je autorem portrétů prostějovských osobností (např. Jiřího Wolkera a Vladimíra Ambrose).  V Prostějově se podílel na organizování kulturně výtvarné činnosti. Byl zakladatelem výtvarného spolku Reysek a Klubu přátel umění. Byl členem kuratoria umělecké galerie města. Kameníkova díla jsou zastoupena také ve sbírkách města a Muzea a galerie v Prostějově.

S Prostějovem byl svým životem a dílem spjatý hudební skladatel, dirigent a organizátor hudebního života Jan Faustin Procházka (1906–1980). 15. prosince uplyne 110 let od jeho narození. Absolvent zdejší městské hudební a zpěvní školy absolvoval hru na housle na brněnské konzervatoři u Františka Kudláčka.  Proslulá byla jeho kapela Jazz Faustin.  V letech 1921–1962 byl členem a později i dirigentem Orchestrálního sdružení v Prostějově. Byl také dirigentem orchestru Divadla Hanácké obce. Složil pro něj řadu scénických skladeb k činohrám a nastudoval řadu zpěvoher. Je autorem různých komorních skladeb (např. smyčcových kvartet, dechových kvintet a písní).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Letiště čeká nový gate, gastro zóna i přestěhování vedení

10:23 Pardubice: Letiště čeká nový gate, gastro zóna i přestěhování vedení

Rekonstrukce civilní části letiště, kterou zajišťuje provozovatel, probíhá podle plánu i v letní sez…