Výstava byla v Praze nainstalována symbolicky v předvečer 17. listopadu, který je spojený s rokem 1989 a změnou politického systému. K ní by nedošlo bez lidí, jimž je dnes 70 nebo i více let, a kteří před rokem ´89 říkali nahlas svůj vlastní názor, vytvářeli ostrůvky svobody a rozvíjeli občanský život. Pro Evu Jiřičnou, Danu Němcovou, Helenu Illnerovou, Helenu Klímovou, Věra Novákovou Brázdovou, Jiřinu Šiklovou, Milušku Havlůjovou, Milenu Šimsovou, Ludmilu Klukanovou, Janu Hladíkovou, Helenu Faberovou a Annu Srbovou, jejichž životní ostudy přibližuje výstava České stříbro, to platí bezezbytku.
„Stříbrné ženy se během desítek let svého života rozhodovaly podle vlastního svědomí i v situacích, kdy to pro ně osobně nebylo výhodné nebo mělo negativní důsledky. Jejich odvaha vést kroky cestou svobody a demokracie, i když není jednoduchá ani dokonalá, jsou rodinným stříbrným kompasem, který ony svým životem prověřily,“ uvedla autorka projektu Eva Hrabětová ze spolku Buena Vista Vinohrad.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV