Quo vadis? Přerovští studenti dostanou impuls k zamyšlení

09.01.2015 16:28

Na jedné straně velké ambice a sebevědomí - na druhé straně nereálný nebo zkreslený pohled do budoucnosti. Jsou si ale dnešní studenti vědomi, že je může potkat nezaměstnanost, dluhová spirála a třeba i život na ulici?

Quo vadis? Přerovští studenti dostanou impuls k zamyšlení
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

Premiérový devadesátiminutový projekt s názvem Quo vadis? má studenty z Přerova a okolí přimět k zamyšlení nad významem práce pro člověka a dopady dlouhodobé nezaměstnanosti na jeho osobnost, vztahy a postavení ve společnosti. První multimediální blok čeká na gymnazisty v pondělí 19. ledna – a další budou následovat až do léta. Promlouvat k nim budou sociální pracovníci.

„Máme reálné zkušenosti s tím, že převzetí odpovědnosti se dnes po dětech a mladých lidech chce obecně méně, než tomu bylo dříve. Proto jsme pro studenty třetích a čtvrtých ročníků středních škol připravili zážitkový seminář, který nebude jen o teorii – my totiž předneseme i příklady z naší každodenní praxe,“ uvádí Marta Šintáková z oddělení sociální prevence přerovského magistrátu. Sama říká, že takových životních osudů zná ze své praxe celou řadu – ostatně, jeden z takových případů právě sedí na chodbě oddělení, kde Marta Šintáková pracuje. Latinské Quo vadis? – čili Kam kráčíš? – je pro něj příznačnou otázkou. Má pětapadesát, o práci řidiče přišel před osmi lety – v době, kdy si byl jist, že do měsíce znovu usedne za volant, byť u konkurence. Novou práci však nesehnal. Své zklamání začal utápět v alkoholu, přidaly se k tomu dluhy, hádky s manželkou, rozvod a odchod od rodiny, ubytovna a nakonec ulice. Přišel o práci, peníze, zázemí – a začal žít ze dne na den,“ konstatuje Marta Šintáková.

Sociální pracovníci nebudou náctiletým ale pouze přinášet příklady z praxe, ale v rámci přednášky promítnou studentům i ukázky z filmů, které naznačují, jak snadné je někdy upadnout na dno. „Semináře budou jakýmsi zamyšlením nad realitou. Není ale cílem, aby studenti jen poslouchali prázdná slova o rozbití struktury denního času, deprivaci z absencí pravidelných činností, o ztrátě sociálního statusu a podobně. Do přednášek je proto aktivně zapojíme,“ konstatuje náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil, který má na starosti sociální oblast.

Není to první multimediální blok, který přerovští sociální pracovníci připravili. V roce 2012 bodovali u dětí ze základních škol se sérií přednášek, která nesla název Babi, dědo, nejste sami – a přibližovala školákům pojmy jako stárnutí, stáří, samota či příprava na smrt.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: prerov.eu

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Zvýšená daň z nemovitosti průmyslových zón pomůže městské infrastruktuře

7:04 Pardubice: Zvýšená daň z nemovitosti průmyslových zón pomůže městské infrastruktuře

Radní města Pardubic schválili návrh obecného opatření, které v souladu se zákonem stanovuje a zvyšu…