Záchranná stanice AVES je členem Národní sítě záchranných stanic, koordinované Českým svazem ochránců přírody. Činnost záchranné stanice AVES je zaměřena na pomoc zraněným a opuštěným živočichům z volné přírody. Po jejich uzdravení je vrací zpět do přirozeného prostředí. Podílí se také na záchovných programech ohrožených druhů živočichů (sova pálená, sýček obecný) a chová původní česká plemena domácích zvířat.
Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?Anketa
Mimo živočichů z volné přírody se do záchranné stanice dostávají i exotická zvířata, která buď svým majitelům utekla, nebo je přestala bavit. Další činností záchranné stanice jsou biologické průzkumy, monitorování výskytu chráněných živočichů, botanické průzkumy, ekologický dozor staveb, záchranné transfery, např. zábrany pro žáby u silnic při tahu, přenos raků, škeblí a velevrubů a záchrana pulců ropuchy zelené.
Záchrannou stanicí projde ročně kolem 1300 živočichů. K nejčastějším patří ptáci, ježci, veverky a v jarních měsících hlavně mláďata živočichů. Zranění živočichů je většinou způsobeno lidskou činností, např.: střet s auty nebo nárazy do jiných dopravních prostředků, nárazy do překážek – velké prosklené plochy, nárazy do elektrického vedení, poškození jiným živočichem, otrava, postřelení, pád do jímek či výkopů.
Cílem záchranné stanice je živočichy vyléčit a vrátit do přírody. Ne vždy se to ale podaří, někteří uhynou, někteří zůstanou trvale handicapovaní. S handicapy se pak můžete setkat při návštěvě stanice. Záchranná stanice působí v okresech Kladno, Mělník, Rakovník a částečně Praha – západ.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: PV