Slavnostní otevření hlavního města kultury sledovalo v Plzni 25 tisíc diváků

21.01.2015 8:32

Velkolepé slavnostní zahájení v režii uměleckého ředitele projektu Petra Formana sledovalo v sobotu na náměstí Republiky a v přilehlých ulicích a sadech i přes nepřízeň počasí 25 tisíc návštěvníků. Program začal již v pátek a pokračoval v sobotu, kdy desítky klubů, restaurací a kaváren ožily pestrým programem. Akce se setkaly s velkým zájmem návštěvníků, například procházek po městě s výkladem se zúčastnilo 500 lidí, varhanní koncert Adama Viktory zcela zaplnil katedrálu sv. Bartoloměje a taneční večery v Měšťanské besedě a KD Peklo byly vyprodané.

Slavnostní otevření hlavního města kultury sledovalo v Plzni 25 tisíc diváků
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„V sobotu jsme zažili výjimečný den, Plzeň se stala centrem kultury v Evropě. Zároveň jsme díky bohaté účasti v průvodech i na náměstí dokázali, že Plzeňané projekt přijali. Zahájení se stalo krásným vstupem do roku s mnoha různými, zajímavými akcemi a projekty, které nás čekají,” říká první náměstek primátora Martin Baxa. „Snažili jsme se při zahájení ukázat vysokou kvalitu a přinést emoce, což se podařilo,” doplňuje ho ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek. Zahájení se zúčastnila řada hostů a osobností politického života, například předseda vlády Bohuslav Sobotka, ministr kultury Daniel Herman, eurokomisařka Věra Jourová, velvyslanci a další.

Otevírací ceremoniál začal příchodem čtyř průvodů, který připravovaly tisíce lidí přes půl roku. Pokračoval úchvatnou podívanou složenou z největšího videomappingu u nás, který kombinoval motivy historie Plzně i současný design, přechodu švýcarského provazochodce Davida Dimitriho po 240 metrů dlouhém laně nad náměstím, akrobacie a tance na molu, obrovské loutky, původní hudby a prvního zvonění nových zvonů ve věži katedrály sv. Bartoloměje. Emotivní představení v závěru přešlo do koncertu Davida Kollera s bandem, kdy na úvod vystoupili Jiří Suchý a Dan Bárta. „Jsem spokojený, spadnul z nás stres. Chtěl bych poděkovat tomu množství lidí, kteří na zahájení pracovali, že jsme vše dotáhli do konce. Zároveň děkuji lidem z města a kraje, kteří nám dali při tvorbě důvěru a nijak nás neomezovali,” hodnotí umělecký šéf Petr Forman.

Nadšené ohlasy na otevírací ceremoniál potvrzují například slova jednoho ze zahraničních návštěvníků Jamese Stafforda: „Byla to skvělá podívaná s tancem, hudbou, vizuálním uměním a performancí. Výlet z Londýna do Plzně stál za to. Město Plzeň může být hrdé na zahajovací večer a nemohu se dočkat, až uvidím po celý rok další akce.”

Víkendový program se setkal s velkým zájmem médií, do Plzně dorazilo přes 240 domácích i zahraničních novinářů, Česká televize nabídla z Plzně například Studio 6, tematické bloky, přímé vstupy a především přenos celého zahajovacího ceremoniálu. Z mobilního studia na náměstí Republiky vysílal také České rozhlas.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: plzen.eu
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek: Sbírka „Vánoční strom“ byla rekordní, přes 77 tisíc pro místní hospic

21:10 Frýdek-Místek: Sbírka „Vánoční strom“ byla rekordní, přes 77 tisíc pro místní hospic

Statutární město Frýdek-Místek pořádalo koncem minulého roku tradiční veřejnou sbírku „Vánoční strom…