Uherské Hradiště: Krásná litinová kašna v secesním stylu je zpět na Zelném trhu

27.10.2018 19:01

Posledních pár úprav na místě a kašna, která je dominantou odpočinkového prostoru s lavičkami na Zelném trhu, vypadá, jako by ji právě přivezli z výroby. Kašna ze svého místa dočasně zmizela v létě, aby se v těchto dnech vrátila opravená.

Uherské Hradiště: Krásná litinová kašna v secesním stylu je zpět na Zelném trhu
Foto: Uherské Hradiště
Popisek: Uherské Hradiště

Do opravy si dílo převzal na konci měsíce července akad. sochař Jindřich Martinák.  Po 25 letech se totiž na kašně již podepsal zub času a se stala nefunkční. Aby mohla plnit svou funkci, kašna již nutně vyžadovala restaurátorský zásah. Došlo k opravě povrchů, některé chybějící drobné části byly doplněny, vyspareveny byly všechny poškozené spoje i trhliny v podstavci. Opravená kašna bude sloužit nejen jako okrasný prvek, ale vrátí se jí rovněž její funkce pítka. Technologie bude zapojena v následujících dnech, aby se vyzkoušela její funkčnost, nastálo však kašna jako vodní prvek bude fungovat až po zimním období.

Kašna měla zajímavou historii, při které skončila dokonce na skládce. Původně totiž byla umístěna na Palackého náměstí a sloužila také jako zdroj pitné vody pro obyvatele části města, později plnila spíše ozdobnou funkci.

Kašnu na jejím původním místě zdemoloval autobus, neboť Palackého náměstí fungovalo ve své době jako frekventovaný uzel veřejné dopravy, tzv. „starý autobusák“. Pak kašna na dlouhou dobu zmizela neznámo kam. Objevena byla až po revoluci, když ji našli vyhozenou na skládce.

V roce 1993 byla kašna opravena a vztyčena na novém místě - uprostřed tehdy nově zrekonstruovaného náměstí - Zelného trhu a znovu začala sloužit jako pítko.

Kašna ze Zelného trhu sice není kulturní památkou, ale je hodnotnou secesní architekturou. Byla vyrobena ve druhé polovině 19. století v někdejších blanenských slévárnách jako sériový výrobek.

Opravy kašny si vyžádají náklady přesahující 100 tisíc korun. Na opravách kašny pracoval akad. sochař Jindřich Martinách s pomocí společností Exclusive FORGET z Uherského Hradiště.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Proběhla velká úklidová akce dobrovolníků

22:28 Liberec: Proběhla velká úklidová akce dobrovolníků

Statutární město Liberec opět podporovalo dobrovolníky, kteří se připojili k úklidové akci Ukliďme L…