V roce 2018 obdrželo město Uherský Brod dotaci ve výši 1.845.000 Kč. Výše je závislá na kvalitě připraveného strategického dokumentu a soustavné pravidelně se opakující podpoře zlepšování stavu památek ve městě. Po Bílovci, Chrudimi a Poličce získalo město Uherský Brod 4. nejvyšší dotaci ze všech Městských památkových zón v celé České republice. Podpora je rozdělena mezi ty vlastníky kulturních památek, kteří měli řádně a včas připravené všechny podklady k obnově svých objektů. V letošním roce se jedná o 4 akce obnovy.
Městský dům č. p. 105 – obnova střechy
Nárožní měšťanský dům složitého půdorysného uspořádání je situovaný na jižním konci východní části Masarykova náměstí. Patrový klasicistní dům s přízemním bočním křídlem, vymezujícím úzký dvůr, obsahuje středověké gotické jádro. Vnitřní prostory jsou z části narušeny nevhodnými dispozičními a interiérovými úpravami. V roce 2017 byl zpracován mykologický průzkum krovu, který prokázal značný rozsah poškození nejen dřevokaznými houbami, ale hlavně dřevokazným škůdcem Tesaříkem krovovým. Na tomto základě byla zpracována projektová dokumentace stavebních úprav spočívající v provedení opravy či výměně jednotlivých prvků krovu dle jejich poškození. Měněné prvky v celých délkách jsou zhotovovány ručním otesáním jako kopie původních, nefunkční dílčí části či spoje jsou řešeny protézováním, vložkováním či vložením čepu. Všechny dřevěné konstrukce jsou chemicky ošetřeny fungicidním a insekticidním přípravkem. Dále je prováděno nové laťování a kompletní pokládka nové pálené tašky. Na obnovu střechy poskytuje v letošním roce Ministerstvo kultury ČR 990.000 Kč. Kompletní náklady na obnovu střechy dosáhly výše 2,7 mil. Kč.
Klášter dominikánský – restaurování kamenných prvků I. etapa
V roce 2018 probíhá restaurování kamenných prvků kostela Nanebevzetí Panny Marie - restaurování hlavního vstupního portálu s erbem rodu Dietrichstein, restaurování sochy sv. Pavla a pískovcového kříže před hlavním vstupem. Dominikánský klášterní kostel s charakteristickým dlouhým presbytářem, vybudovaným patrně koncem 13. a začátkem 14. století, je situován na severovýchodě při obvodu historického jádra města. Podle své polohy ve městě je také nazýván Horním kostelem a v době předhusitské byl mnohem vyšší než nynější trojlodní chrám, v průčelí měl mohutné věže. V kostele byli pohřbeni někteří příslušníci pánů z Kunovic. Před klášterem existoval malý hřbitov, na němž nalézali poslední odpočinek příznivci Horního kostela z řad měšťanů. Kostel spolu s klášterem byl několikrát zpustošen a pobořen. Radikální přestavba klášterního komplexu probíhala v letech 1656-1673 a tuto skutečnost připomíná rodový erb Dietrichštejnů umístěný nad raně barokním portálem hlavního vstupu do kostela. Svoji definitivní podobu dostal areál v polovině 18. století.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV