V Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci se jazyky vyučují v ložnici

03.09.2016 10:36 | Zprávy

Budova školy, která byla v Bílovci postavena před 114 lety za 230 tisíc rakouských korun, dodnes slouží původnímu účelu. Sídlí zde Gymnázium Mikuláše Koperníka, které 3. září 2016 oslaví 70. výročí svého vzniku.

V Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci se jazyky vyučují v ložnici
Foto: bilovec.cz
Popisek: Bílovec

S historií budovy úzce souvisí i fakt, že učebně cizích jazyků se v Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci poněkud netradičně říká ložnice. „Původně totiž tato místnost byla součástí školníkova bytu. Ten byl nakonec zrušen a vznikla tu jazyková učebna. Ta je tu dodnes, ale samozřejmě se současným, moderním zařízením,” komentuje existenci "ložnice" ředitel gymnáziaVít Schindler.

Monumentální budova Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, dvoupatrová stavba s prvky neorenesance a neoklasicismu, která byla postavena v letech 1900 až 1902, dnes působí stejně důstojně jako v době vzniku. Původně šlo o dvoukřídlou budovu spojenou traktem, jež byla situována jako solitér na bývalé farní zahradě na Horním předměstí. V objektu byl kromě zmíněného bytu školníka a tříd také byt ředitele, kreslírna a sborovna. V kalendáři, který gymnázium vydalo v roce 2003, je uvedeno: „....Hlavní fasádu člení třináct okenních os, uprostřed vystupuje pětiosý rizalit. Přízemí, oddělené kordonovou římsou, člení oblouková okna a pásová bosáž, rizatit pak čtyři tříctvrteční sloupy na vysokých soklech s dórskými hlavicemi. Bývalý hlavní vchod byl ukončen segmentovým obloukem s rozetami ve cviklech. Nad ním se nacházel rozeklaný segment s ornamentální výzdobou, který byl po válce odstraněn. V prvním patře mají pravoúhlá okna šambrány s ušima, ne tak v rizalitu, kde jsou okna jednoduchá s podokenní balustrádou. Druhé patro člení pravoúhlá okna s šambránami s ušima, s klenákem uprostřed a jednoduchým parapetem. V rizalitu jsou oblouková okna oddělena iónskými sloupy, na něž dosedá korunní římsa zdobená původně girlandami a nápisem KNABEN-VOLKS& BÜRGERSCHULE...” Ten souvisí s německou měšťanskou chlapeckou školou, v níž se začalo vyučovat už 14. září 1902. Budovu se sedlovou střechou završuje balustrádová atika, dříve zdobená dvěma sochami.

V závěru 2. světové války sloužila škola jako provizorní lazaret pro raněné německé vojáky. Válka budovu příliš nepoznamenala, bombardováním utrpělo pouze průčelí budovy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Náchod: Stříbro z Evropy! Mladé korfbalistky zazářily v Portugalsku

13:43 Náchod: Stříbro z Evropy! Mladé korfbalistky zazářily v Portugalsku

Z Evropského poháru korfbalu mládeže, který se konal v portugalské Leirii, si česká výprava veze krá…