Žďár nad Sázavou: Žáci zkoumají, jak adaptovat město na změnu klimatu

11.10.2015 6:36

Základní školy Komenského, Palachova a Biskupské gymnázium se v září 2015 zapojily projektu Adaptace sídel na změnu klimatu. Žáci se svými pedagogy mají za úkol prozkoumat své město a na základě svého badatelského výzkumu navrhnout konkrétní místní adaptační opatření, aby se město lépe připravilo na dopady častějšího výskytu extrémních klimatických jevů.

Žďár nad Sázavou: Žáci zkoumají, jak adaptovat město na změnu klimatu
Foto: Žďár nad Sázavou
Popisek: Žďár nad Sázavou, bazilika.

Takovými jevy jsou například přívalové deště, ledovky, extrémní mrazy, extrémní sucha nebo naopak povodně. Pomocí včasných a chytrých opatření je možné dopadům změny klimatu na sídla předcházet, počítat s nimi a připravit se. Žáci budou postupně zjišťovat , jakým způsobem.

Projekt sestává ze sedmi tematicky za měřených badatelských aktivit. V závěru každé aktivity žáci na mapu města vynesou adaptační opatření. Součástí projektu bude také tematicky zaměřená exkurze, věnovaná koloběhu organické hmoty, a simulační hra, v jejímž rámci žáci otestují funkčnost již zaznamenaných adaptačních opatření.

Kromě Žďáru nad Sázavou probíhá projekt ještě v Hradci Králové a Dobrušce. Pro případné ostatní školy, které by měly také zájem o začlenění vzdělávání o problematice dopadů změn klimatu na lidská sídla do výuky, jsou již nyní k dispozici veškeré výukové materiály ZDE.

Aktuality lze sledovat i na facebookových stránkách projektu. Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český Krumlov: Na úřad s občankou v mobilu

7:04 Český Krumlov: Na úřad s občankou v mobilu

V lednu byly spuštěny eDoklady – aplikace, která v zabezpečené formě obsahuje občanský průkaz. Posky…